Категорија Uncategorized

Најголемиот европски музеј на отворено се наоѓа во Романија

Во јужниот дел на соседна Романија, на површина нешто помала од 230 квадратни километри, се простира главниот град, кој е познат по многу автентични локации. Иако се верува дека Букурешт бил населен од 500 п.н.е., тој првпат бил споменат во…

(ФОТО) Парумба- како што стружани го нарекуваат ова светилиште под нов снег деновиве

Парумба е познато светилиште во струшко кое се наоѓа во непосредна близина на селата Горна Белица и Вишни. До самото место се стигнува исклучително пешки по планински предел. Парумба, во превод значи -гулабица на влашки јазик а овој свет локалитет…

Знаете ли каде се наоѓа најкусата улица во светот?

Сместен во идиличната северна Шкотска, живописниот приморски град Вик има богата историја како поранешно норманско село коешто гордо ја носело и титулата на едно од најпрометните пристаништа во Европа во 19. век. Овој шкотски град денес може да се пофали…

Лисабонска Нова Година во најомилената европска дестинација!

Доколку барате незаборавно патување за Нова година, тогаш Лисабон е вистинскиот избор за вас. Главниот град на Португалија е еден од најстарите и најубавите градови во Европа, кој може да се гордее со својата богата историја, култура, уметност и забава.…

5 интересни факти за магичното Мексико кое крие многу тајни

Откако ќе одлучите да ги истражите оние делови од Мексико кои не се појавуваат толку често во туристичките водичи, ќе откриете дека има прекрасни градови, магични пејзажи и уште многу тајни за долгорочно истражување. Мексико исто така има своја пирамида…

На „Гратска Плажа“ во Охрид, Хотел Мизо тони во мир и дебели сенки од стогодишните чинари

РЕЗЕРВАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ НА Телефон: 046 264 621 Веб сајт Во срцето на Охрид, веднаш после светски познатата иконографска црква Свети Јован Богослов кај Канео, се наоѓа нај старата плажа во Охрид на која работи хотелот „Мизо“. Хотелот е на…

Костур – историја, култура и убавина

Костур ( на Грчки , Касторија ), прекрасен град во северна Грција, сместен на брегот на Костурско езеро, градот има многу да им понуди на посетителите, од живописни улици и шармантни традиционални куќи до византиски споменици и музеи. Една од…

Кападокија – уникатни пејзажи, камени куќи и хотели и балони на небото

PATUVANJA.MK ве води во Кападокија – земја на уникатни природни пејзажи, историски знаменитости и уникатна туристичка дестинација! Оваа област во средишната Анадолија во Турција е позната по своите величествени формации на камен, извојувани низ вековите од природата, кои предизвикуваат восхитување…

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds