Категорија НИЗ МАКЕДОНИЈА

(ВИДЕО) Посета на волшебните Вевчански извори во Македонија

Сместено во срцето на југозападна Македонија, живописното село Вевчани е место каде се наоѓа една преубава атракција создадена од природата – Вевчанските извори. Овие извори, со своите чисти води и бујното зеленило кое ги опкружува, нудат спој на мирот кој…

(ФОТО) Мало црквиче посветено на Св.Благовештение во селото Рамне, охридско

Деновиве вредните раце на рамненци го финализираа целосниот изглед на малечката црквичка посветена на Св.Благовештение а во пресрет на празникот кој е во недела 7 април. По тој повод ќе има и осветување на оваа мала црквичка.

(ВИДЕО) Храм Света Софија едно од најголемите 365 светилишта во древниот Охрид

Комплекс „Св. Софија“— археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Претставува црква , гробовиутврдување од римско време, доцноантичко времеран среден век. Се наоѓа на јужниот простор меѓу двата рида, близу до езерото, меѓу денешните значајни улични комуникации во стариот дел на градот: „Илинденска “ и „Самоилова “ и „Коста Абраш “. Комплексот ги подразбира…

(ВИДЕО /ФОТО) Велелепно издание на Пресвета Богородица -Пречиста, манастир сместен во планината Цоцан, кај Кичево, место кое мора да го посетите!

Пред самиот влез во Кичево од десната страна, доколку се движите од Охрид има табла која ве насочува кон едно посебно духовно светилиште сместено на 920 метри надморска височина на планината Цоцан во Кичево, манастирски комплекс посветен на Пресветата Богородица…

Скопје, градот на традицијата и историјата: Спомен-куќата на Мајка Тереза ​​и паркот посветен на жените

Блиску е до Србија, и нуди грст интересни работи, веруваме дека Скопје не е на врвот на вашата листа на дестинации што сакате да ги посетите. Сепак, сериозно грешите, па размислете уште еднаш. Главниот град на Северна Македонија можеби е…

Куќата на браќата Димитар и Константин Миладиновци во Струга

Браќата Димитар (Струга, 1810 — Цариград, 23 јануари 1862 г.) и Константин (Струга, 1830 — Цариград, 18 јануари 1862 г.) Миладинови — едни од главните претставници на македонската преродба во средината на XIX век. Димитар и Константин се родени во семејството на грнчарот Ристе Миладинов и…

“Патување во Живописното Нижеполе – Откривање Непознати Приказни”

Доколку сакате да се релаксирате, да уживате во топол чај со прекрасна глетка или, пак, да го поминете времето скијајќи, упатете се кон Нижеполе во близина на Битола. Сместено во падините на Баба Планина, со надморска височина од 1.300 до…

“Зимски уживања на Козјак: Природата привлече посетители во планината”

Во срцето на зимата, Козјак, една од највпечатливите планини во регионот, ги привлекува природољубителите и љубителите на зимските спортови. Оваа планина, постојан извор на восхит, сега претставува идеална дестинација за уживање во зимскиот пејсаж и активности. Со снежна покривка, Козјак…

Започна ски сезоната на Попова Шапка – 20 евра за дневно скијање, ноќевање од 70 до 100 евра

Денеска и официјално започна ски сезоната на Попова Шапка. Снегот кој паѓаше во текот на викендот овозможи започнување на сезоната со 60% капацитет, а во функција е и жичарата со две седишта и таа за скијање. Директорот на Туристичкиот центар…

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds