Добредојдовте на PATUVANJA.MK

Овде ги споделувамe нашите патувања, искуства и сознанија собирани на местата кои сме ги посетиле низ светот. Преку нашите репортажи, фотографии и видеа, имаме за цел да Ве инспирираме и да Ви дадеме корисни информации за Вашата следна авантура. Ве носаме на патување низ светот и ја презентираме културата, храната, атракциите и авантурите. Придружете ни се да го истражуваме светот заедно!

01

Изберете место и време

02

Соединете го вашиот тим

03

Започнете да го истражувате светот

Каде да се оди

Популарни дестинации

Дестинација Македонија – Пештера Пешна и селото Белица

Пештерата Пешна е во близина на градот Македонски Брод и од Скопје е оддалечена 88,5 километри ако патувате преку езерото Козјак или 153 километри доколку патувате преку Кичево. Тука треба да напоменеме дека патот преку Козјак работи само во еден правец и во одредени термини, па доколку сте авантурист Ви препорачуваме да патувате преку Козјак, но доколку сакате помирно и релаксирано возење патувајте преку Кичево..

Нашата екипа кон Пешна се упати од Охрид и возевме 94 километри поминувајќи низ прекрасните пејсажи на Дебрца , кичевско и Порече.

Пештерата Пешна се наоѓа на шест километри од Македонски Брод. Според спелеолозите, Пешна е пештера со најголем отвор на Балканот – висината на отворот изнесува 40 метри, а широчината 56 метри. Должината на пештерата е 124 метри. Во пештерата се гнездат ластовици, а во неа живеат и лилјаци.

Patuavanja.mk

Блогер / Патник

Низ Светот

(ВИДЕО) „Јадролинија“ единствена транспортна компанија која го спојува Јадранот со околните места по воден пат

Јадролинија е хрватска транспортна компанија (шпедиција) основана во Риека на 20 јануари 1947 година. Јадролинија е најголемата хрватска компанија за транспорт на патници, која одржува линии со речиси сите хрватски острови и некои пристаништа во Италија. Во 1922 година, на иницијатива на државата КСХС и како услов за добивање субвенција, парното претпријатие Јадранска пловидба (Сушак),…

Прочитај Повеќе (ВИДЕО) „Јадролинија“ единствена транспортна компанија која го спојува Јадранот со околните места по воден пат

43 метри адреналин, небесната скала во Австралија на која нема предомислување

Ако ви недостига возбуда во животот, за прилично голема доза на возбуда можете да се упатите кон австрискиот глечер Дахштајн и Цвизелалм, помалку од еден час возење од Халштат. Таму ќе ве пречека небесната скала долга 40 метри (Donnerkogel Klettersteig), која премостува голема клисура до врвот на Донеркогел преку ферата на височина од околу 700…

Прочитај Повеќе 43 метри адреналин, небесната скала во Австралија на која нема предомислување

Футуристички Ријад: Зошто да се посети и што да се види во главниот град на Саудиска Арабија

Кралското минато на Саудиска Арабија најдобро може да го доживеете во палатата Ал Масмак, историска тврдина во срцето на Ријад. Изградена во 19 век и опкружена со песок, оваа палата била важна во клучните моменти во историјата на кралството.Пред неколку години, веројатно немаше да ја напишеме оваа статија, но Саудиска Арабија се повеќе се отвора…

Прочитај Повеќе Футуристички Ријад: Зошто да се посети и што да се види во главниот град на Саудиска Арабија

Во Сплит никна нова импресивна зграда која привлекува внимание на жителите и туристите

Новата Марјан убавица е висока дваесетина метри, на врвот е стаклена купола до која се стигнува со лифт. Погледот од опсерваторијата е неверојатен бидејќи синото се протега во сите правци. За посетителите обиколката на опсерваторијата ќе биде бесплатна, а од безбедносни причини куполата која се наоѓа на врвот има простор за најмногу десет посетители истовремено.Покрај…

Прочитај Повеќе Во Сплит никна нова импресивна зграда која привлекува внимание на жителите и туристите

Пролетта во Памуккале е рај за туристите

Познатото туристичко место Памуккале во југозападна Туркије, недалеку од градот Денизли, во текот на целата година го привлекува вниманието на голем број туристи кои уживаат во убавините на тој локалитет, известува Анадолу. Иако во текот на пролетта на овој локалитет е исклучително топло, слоевите од варовник и бигор на Памуккале привлекуваат многубројни туристи. Памуккале, кое…

Прочитај Повеќе Пролетта во Памуккале е рај за туристите

Прекрасната Валона
Albania
Драч
Albania
Парга
Greece
Ахерон – Лихнос
Greece

Галерија на патувања

Завршени патувања

„Аја Софија Мансионс – Хилтон“

Лоциран на најдобрата локација во мегалополисот Истанбул, хотелот Света Софија Мансионс Хилтон ( Hagia Sofia Mansions Istanbul ) претставува збир од повеќе куќи кои се преуредени во луксузен хотел кој се протега точно на улицата помеѓу славната градба Света Софија и Топ Капи Сарај или практично овој хотел нуди сместување во нај значајниот историски дел на градот кој опфаќа историја неколку илјади години.

Прочитај Повеќе

КАПЕЛЕТ ресторан во Тирана украсен со 1500 капи

Прочитај Повеќе

Манастирот Света Марија на островот Зврнец до Валона

Прочитај Повеќе

Ова село во Италија изгледа неверојатно, а има само 60 жители

Има едно мало село во Италија кое е донекаде заборавено. Станува збор за Calcati Vecchia, населба во регионот Лацио која се наоѓа на надморска височина од 157 метри.

Се наоѓа на 47 километри северно од Рим.

Прочитај Повеќе

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds