Категорија BALKAN TRIP

Неум, Босна и Херцеговина – Летувајте на море со цени како во Дојран

Сте помислиле ли дека на море можете да одите во Босна и Херцеговина. Единственото место во Босна на море се вика Неум. Нуди евтино летување а тоа е најважно за македонските туристи.Можете без проблем да седнете на ручек без постојано…

Птичји рај во градот Игдир, на крајниот исток на Турција

 Националниот парк Агри, во подножјето на истоимената планина на крајниот исток на Туркије, е дом на 330 видови птици, што е повеќе од две третини од вкупниот број на видови птици во цела Туркије, јавува Анадолу. Игдир, поради својата географска…

Пролетта во Памуккале е рај за туристите

Познатото туристичко место Памуккале во југозападна Туркије, недалеку од градот Денизли, во текот на целата година го привлекува вниманието на голем број туристи кои уживаат во убавините на тој локалитет, известува Анадолу. Иако во текот на пролетта на овој локалитет…

Плажата која ги победи Малдиви за „најсино море“ се наоѓа во Албанија

Дали знаете дека до плажата со најсино море на светот се стига за само неколку часа со автомобил откај нас?  Испитувањето за тоа кои плажи во светот имаат најсини води, ги направи туристичка агенција од Лондон, CV Villas, со цел да…

Од 25 април Венеција ќе им наплаќа влезници на туристите за посета

Наплатата за посети на Венеција во Италија ќе започне на 25 април. Ова го потврди градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро на средба со странски новинари. Системот засега ќе биде во тест режим. Туристите кои ќе го посетат градот без да…

Убавините на Турција: Волшебните пејзажи и термалните води на Памуккале

Туркије на своите посетители им нуди различни можности за одмор во текот на сите сезони. Некои од најпостојаните атракции во земјата се познатите турски бањи и бањската традиција што е составен дел од овие области уште од античко време. Уживањето…

Турција бележи пораст од 23 отсто на бројот на туристи во февруари

Бројот на пристигнати странски туристи во Туркије во февруари скокна за 23 отсто во однос на минатата година и изнесува 2,3 милиони, јавува Анадолу. Истанбул, најголемиот град по популација во Туркије, забележа најголем број странски посетители минатиот месец, 1,3 милиони,…

Туристите одговорија: Ова се најлошите места кои агенциите ги нудат за летување во Грција

„Кои места во Грција треба да се избегнуваат за одмор и зошто?“, праша еден член на фејсбук-групите каде туристите од Балканот разменуваат впечатоци, совети и искуства за летувањето во Грција. Мислам дека со одговорите на ова прашање ќе добиеме најквалитетни…

„Сан Принцес“, еден од најголемите крузери во светот, пристигна во турски Кушадаси

Еден од најголемите бродови за крстарење во светот „Сан Принцес“ за првпат пристигна на брегот на Туркије, јавува Анадолу. Огромниот крузер пристигна на брегот на Кушадаси, познатата туристичка атракција во Ајдин, западна Туркије. Тежок неверојатни 175.500 тони, доволно е голем…

Цените на аранжманите во Грција повисоки за 30 отсто оваа година

Оваа година Грција очекува рекордна бројка од 35 милиони туристи од целиот свет. Како што е познато, светската економска клима не беше поволна за туристичкиот сектор. Инфлацијата остави белег на сè, вклучувајќи ги и трошоците за одмор. Цените на туристичките…

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds