Ова село во Италија изгледа неверојатно, а има само 60 жители

Има едно мало село во Италија  кое е донекаде заборавено. Станува збор за Calcati Vecchia, населба во регионот Лацио која се наоѓа на надморска височина од 157 метри. Се наоѓа на 47 километри северно од Рим.

Хипиците и уметниците му дадоа на селото нов живот

Во 1930-тите, владата од фашистичката ера го осуди суровото село од страв дека вулканските карпи на кои седи античката заедница ќе почнат да се уриваат. Затоа, локалното население се преселило во блиската Калката Нуова или во Рим. Населбата била празна до 60-тите години кога во неа почнале да се населуваат хипици и уметници, кои почнале да го обновуваат местото. Тие му дадоа нов живот на селото.

За оваа населба пишуваше Њујорк Тајмс во 2007 година, пишувајќи дека тоа е „можеби најубавото село во Италија“. Таму сега се отворени ресторани, кафулиња и уметнички галерии. Според проценката од 2011 година, тогаш во таа населба имало 143 жители, но уметницата Катерина Сата, која 30 години живее и работи во Калката, вели дека сега бројот на жители е околу 60.

Времето како да застана

Иако е помалку од еден час возење од Рим, Calcata Vecchia се чувствува како светлосни години далеку од метежот и вревата на главниот град. Оние кои ќе дојдат со автомобил ќе мора да го остават пред влезот во населбата. Во ова село е невозможно да се подигне готовина од банкомат или да се испрати разгледница.

Центарот на настаните е главниот плоштад, кој на моменти станува пазар, игралиште, концертна арена или вински бар на отворено. Алеите се полни со занаетчиски продавници кои продаваат уметност, накит, антиквитети и секакви винтиџ предмети. Многумина доаѓаат тука од Рим за дневни или викенд патувања, но во работните денови селото често е празно.

index.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds