Лисабонска Нова Година во најомилената европска дестинација!

Доколку барате незаборавно патување за Нова година, тогаш Лисабон е вистинскиот избор за вас. Главниот град на Португалија е еден од најстарите и најубавите градови во Европа, кој може да се гордее со својата богата историја, култура, уметност и забава. Познат и како една од најомилените европски дестинации по својата атмосфера, архитектура и гастрономија, Лисабон отсекогаш бил одличен домаќин на незаборавни настани. Оваа година, во обид да ја направат новогодишната ноќ подобра од која било претходна, градските лидери ветија дека ќе им овозможат на локалното население и на туристите магично искуство за одмор.

Главната атракција на Лисабон несомнено ќе биде познатиот плоштад Тереиро до Пако кој се наоѓа во срцето на Лисабон. Овој иконски плоштад ќе се претвори во центар за славење каде што локалното население и туристите ќе се соберат за да се збогуваат со старата и да ја прегрнат новата година. Посетителите ќе бидат пречекани со спектакуларна игра на светилки и украси кои ќе ви го одземат здивот и ќе ве внесат во празничниот дух. Огномет, концерти, забави и улични настапи ќе бидат и дел од богатата новогодишна програма.

Ниту една прослава во Лисабон не е комплетна без уживање во вкусната локална кујна. Околните штандови со храна ќе нудат различни вкусни задоволства и традиционални португалски јадења – од познатите крем колачи „pastel de nata“ до солени јадења од треска „бакалхау“.

Кога часовникот отчукува полноќ, небото над Лисабон ќе светне со блескави огномети, претворајќи го во неверојатен спектакл на бои. Оваа игра на бои ќе ги осветли иконските знаменитости на Лисабон, вклучувајќи ги кулата Белем и замокот Сао Хорхе и ќе создаде совршена позадина за ноќ исполнета со надеж, радост и нови почетоци. Но, прославата на Лисабонската Нова година не завршува тука. Празничната енергија ќе продолжи да пулсира низ градот бидејќи баровите, клубовите и уличните забави нудат забава до раните утрински часови. Сето ова, заедно со топлото португалско гостопримство, гарантира незаборавно искуство и почеток на годината што ја заслужувате.

И на првиот ден од 2024 година, не ја пропуштајте можноста подобро да го запознаете Лисабон, да се возите со жолтиот трамвај, кој е еден од симболите на овој град или да ги посетите блиските места како што се Синтра, Каскаис и Обидос.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds