5 интересни факти за магичното Мексико кое крие многу тајни

Откако ќе одлучите да ги истражите оние делови од Мексико кои не се појавуваат толку често во туристичките водичи, ќе откриете дека има прекрасни градови, магични пејзажи и уште многу тајни за долгорочно истражување.

Мексико исто така има своја пирамида и се вели дека е родното место на боговите Антички Египет е познат по своите пирамиди кои го одземаат здивот, но не помалку импресивен е и градот Теотихуакан од 2 век п.н.е. Се наоѓа на околу 50 километри од Мексико Сити, а до 400 година од нашата ера бил највлијателниот и најмоќниот град во својот регион. Изграден е со решеткаст распоред и опфаќа 15 километри. Името на градот го преведуваме како „родно место на боговите“, а таму некогаш живееле 200 илјади жители.

Вистинските богатства на Теотихуакан се неговите масивни чекори пирамиди, а има и антички храмови, палати, плоштади и станбени комплекси. Голем дел од историјата на градот е сè уште мистерија, но некои веруваат дека неговиот „пад“ се должи на променливите климатски услови како што се долготрајните суши. Невообичаена заштита на УНЕСКО Денот на мртвите во Мексико е толку посебен што е под заштита на УНЕСКО. Во пресрет на Денот на мртвите, Мексиканците прават жртвеници за своите мртви, а со тоа ги пречекуваат нивните души. На олтарот е омилената храна на покојникот, како и некои нивни предмети. Кавијар кој многумина би го одбиле Ескамол или мексикански кавијар е името на јајцата од мравки кои се подготвуваат на многу начини. Но, за јајцата од мравки, треба да се потрудите пред да влезете во кујната – потрагата по мравјалници и нивното чистење одзема многу време. Потребно е да се издвојат приближно до 150 евра за килограм. Јајцата од мравки имаат силна арома – некои го споредуваат со мирисот на терпентин, а во Мексико се обожуваат подготвени на секакви начини.

Лопата во рака и упатување – лов на богатство Мексико Сити е изграден на темелите на стариот град на Ацтеките – Тенохтитлан, кој се наоѓал на остров на езерото Тексоко, а во екот на својата моќ бил еден од најголемите градови во светот со околу 200.000 жители.

На крајот на јуни 1520 година, конквистадорот Хернан Кортес им наредил на своите луѓе да соберат што е можно повеќе злато и богатство на Ацтеките и да го однесат на бродовите. Но, се појавија два проблеми: Теночтитлан лежеше среде езеро и златото е тешко. Така, многу брзо богатството заедно со војниците завршило на дното на езерото, но никој никогаш не го извадил оттаму. Денеска тоа езеро е исушено, а над него е изграден Мексико Сити. Денот на Маријачи и Фиеста се дел од традицијата на народот кој сака прослави Света Сесилија е заштитник на музичарите, а секоја година на 22 ноември се слави Денот на Света Сесилија, кој почесто се нарекува Ден на Маријачи. Тој ден го слават музичари од цело Мексико. Во Мексико Сити, маријачи и други музичари се собираат на плоштадот Маријачи, Плаза Гарибалди, и свират заедно додека одат во процесија до базиликата на Пресвета Богородица од Гвадалупе, каде што се одржува миса во чест на Света Сесилија. Во Мексико Сити тој ден се одржува најголемата свеченост во Мексико, полна со музика, танцување и пиење, а помали свечености се одржуваат и во другите градови.

Мексиканците сакаат да прават забави или забави, тие слават сè, од родендени и свадби до збогување и дипломирање. Овие забави имаат различни карактеристики што ги издвојуваат од оние што ги гледате во многу други земји и тие се типично бурни прослави исполнети со смеа, музика и многу добра храна. Во зависност од причината за прославата, фестите може да траат од пет часа за роденден на детето до два дена за традиционална венчавка. Возрасните често пијат текила, пиво и вино. Безалкохолните пијалоци вклучуваат хорчата, чај од Јамајка и лимонада. Веселбите секогаш вклучуваат музика, обично во форма на маријачи, бидејќи без нив овие забави не се целосни. Кој не би сакал да го истражува прекрасното Мексико, каде буквално секој може да најде забава по свој вкус. Додека го чекаме вистинското време да ја посетиме таа земја, од која никој не можеше да замине гладен или жеден, во блискиот Лидл ја чекаме неделата на вкусот на Мексико, во која ќе најдеме богат асортиман на автохтони деликатеси и јадења. со кој можеме да го внесеме Мексико во нашата сопствена кујна за миг.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds