Костур – историја, култура и убавина

Костур ( на Грчки , Касторија ), прекрасен град во северна Грција, сместен на брегот на Костурско езеро, градот има многу да им понуди на посетителите, од живописни улици и шармантни традиционални куќи до византиски споменици и музеи.

Видео кадри од Костур

Една од највпечатливите карактеристики на Костур е неговата архитектура. Стариот град на ридот е исполнет со претежно бели куќи и објекти кои датираат од отоманскиот период. Куќите се изградени во камен и имаат сложени дизајни и прекрасни детали кои го одразуваат богатото културно наследство на градот. Шетањето низ улиците на стариот град е како да се вратите назад во времето и лесно е да се замисли каков бил животот во Костур пред неколку векови.

Покрај својата архитектура, Костур е позната и по својата природна убавина. Градот се наоѓа на брегот на Костурското езеро , кое е опкружено со прекрасни планини и шуми. Посетителите можат да направат обиколка со брод низ езерото или да пешачат за да ја искусат природната убавина на областа одблизу.

Видео од прошетка на кејот во Костур.

За љубителите на историјата, Костур е ризница на споменици и артефакти. Византиските цркви во градот се особено значајни, а многу од нив датираат од 9 и 10 век. Црквата Панагија Мавриотиса е една од најпознатите, со прекрасните фрески и неверојатната архитектура.

Костур е исто така дом на неколку музеи, вклучувајќи го и Фолклорниот музеј и Музејот на византиска уметност. Овие музеи го прикажуваат богатото културно наследство на градот и им нудат на посетителите поглед во секојдневниот живот на луѓето кои живееле тука пред неколку векови.

Езерото Костур е преполно со жив свет. Од гуски, лебеди, пеликани, до разни видови патки и корморани, а посебна атракција се краповите кои излегуваат на површината на водата.

Костур е позната по своите традиционални производи, вклучувајќи крзно, текстил и рачно изработени занаети. Посетителите можат да ги истражуваат локалните пазари и продавници за да откријат уникатни сувенири и подароци кои се направени со традиционални техники и материјали.

На крај, Костур е дестинација што мора да ја посети секој што е заинтересиран за историјата, културата и природните убавини. Со својата неверојатна архитектура, цркви, прекрасно езеро и традиционални производи, градот има што да им понуди на сите. Без разлика дали сте љубител на историјата, ентузијаст на отворено или љубител на традиционални занаети, Костур сигурно ќе воодушеви и инспирира.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds