Blog

Senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Sed libero enim sed faucibus turpis in eu. Pharetra diam sit amet nisl suscipit adipiscing bibendum est.

Сеќавање на едни зимски олимписки игри во Сараево 1984

На 8 февруари 1984 година владееше празнично расположение во Сараево. Со месеци со голем елан се вршеа подготовски за тој ден, насекаде низ градот се градеше, расчистуваше и чистеше. Околу 60.000 гледачи на стадионот Кошево и милиони пред телевизиските екрани…

Порторож и Пиран, места поврзани со шеталиште покрај море, познати по нивната интересна околина

Два мали града, разделени со кратка прошетка или поврзани, во зависност од кој агол гледате, Порторож и Пиран денес се препознаваат како атрактивни одморалишта на словенечкиот брег на Јадранот. Она што ги прави уште попривлечни е околината. Имено, двата крајбрежни…

Мароко, прекрасна земја која има што да понуди

Оние кои го посетиле Мароко велат дека луѓето се многу љубезни и дарежливи, дека храната е вкусна и дека пејзажот е прекрасен. Сепак, не сите беа опремени со информации што требаше да ги знаат пред да уживаат во оваа прекрасна…

Ова се топ-10 земјите за туризам без алкохол

Групните тури без алкохол и ноќевањата без алкохол се вообичаена понуда за патувања ширум светот, но некои дестинации се природно подобри за „трезните патници“ во однос на некои други. Во таа смисла, ново истражување од „Лантана рикавери“ – установа за…

Прчањ- мал град во Бока Которска

Градот има население од 1244 луѓе. Се наоѓа на ~ 5 километри западно од Котор, спроти Доброта и помеѓу населбите Муо и Столив. Архитектурата во Прчањ сведочи за нејзиниот просперитет во 17 и 18 век. Војниот брег на градот се…

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds