Категорија ПАТУВАЊА ПО СВЕТОТ

Мароко, прекрасна земја која има што да понуди

Оние кои го посетиле Мароко велат дека луѓето се многу љубезни и дарежливи, дека храната е вкусна и дека пејзажот е прекрасен. Сепак, не сите беа опремени со информации што требаше да ги знаат пред да уживаат во оваа прекрасна…

Ова се топ-10 земјите за туризам без алкохол

Групните тури без алкохол и ноќевањата без алкохол се вообичаена понуда за патувања ширум светот, но некои дестинации се природно подобри за „трезните патници“ во однос на некои други. Во таа смисла, ново истражување од „Лантана рикавери“ – установа за…

Прчањ- мал град во Бока Которска

Градот има население од 1244 луѓе. Се наоѓа на ~ 5 километри западно од Котор, спроти Доброта и помеѓу населбите Муо и Столив. Архитектурата во Прчањ сведочи за нејзиниот просперитет во 17 и 18 век. Војниот брег на градот се…

Хамбург- Венеција на северот од Германија

Повторно на патот Патот води и до Берлин – преку Грац (и недалеку од Линц и Лајпциг), но бидејќи Хамбург е на самиот север на Германија, од Загреб ќе поминете 1300 километри за околу 13 часа. Доколку на натпреварот помеѓу…

(ВИДЕО) Каштел „Бенковиќ“- средновековен замок во Бенковац, Хрватска

Каштел Бенковиќ е средновековен замок во Бенковац. Датира од втората половина на 15 век. Тоа е заштитено културно богатство. Тоа е класифицирано како профано архитектонско наследство. Не е под заштита на УНЕСКО. Во просториите на замокот се наоѓа локалниот музеј…

Халштат магично место кое мами со совојот изглед

Кога мислиме на Австрија, нашата прва асоцијација е секогаш нејзиниот главен град – Виена. Меѓутоа, оваа земја крие и некои други убавини, како Халштат и нејзините езера. Еден од најубавите градови во Австрија е споменатиот Халштат. Прошетката низ овој магичен…

Од 185-те тврдини во Албанија, најубавата е во Ѓирокастро

Постојат индиции дека токму оваа тврдина е одговорна за името „Сребрен град“, според слободниот превод на Ѓирокастро од грчки јазик. Поточно белиот камен од кој е изграден Познат и како „Камениот град“, поради специфичната архитектура, која го претставува отоманското наследство,…

Лихтенштајн, четвртата најмала европска земја што се граничи со Швајцарија и Австрија

Областа каде што се наоѓа оваа интересна земја, сместена во централниот дел на алпскиот масив, била населена уште во каменото доба. На европско тло, оваа алпска земја е една од најмалите, додека во целиот свет Лихтенштајн е шестата најмала земја,…

Најинтересните места за преноќување!

Сигурно секој сака барем еднаш да преноќи во некое интересно сместување. Со оглед на тоа што бројот на такви места речиси се удвои во изминатите неколку години, нашите избори сега исто така значително се проширија. Многу сопственици на ресторани сфатиле…

Европски врвни знаменитости, места за кои однапред треба да купите билети

На самиот југ на Шпанија, во прекрасната Андалузија, се наоѓа градот Гранада. И во тој прекрасно убав град своето место го најде познатата палата Алхамбра. Да, за посета на некои знаменитости, билети може да се купат од денес до утре.…

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds