Езерото Комо – спој на природа, историја и италијански „шмек“

Во северната дел од Италија, каде што Алпите создаваат неверојатни пејзажи, се наоѓа едно од најубавите езера во регионот – езерото Комо. Ова езеро е сместено на границата помеѓу Италија и Швајцарија и е популарна туристичка дестинација поради своите природни убавини.

Езерото Комо е најдлабокото езеро во Италија, со длабочина од 410 метри. Неговата површина изнесува околу 146 квадратни километри и на неговиот брег има многу мали села и неколку градови, вклучувајќи ја и истоимената област Комо.

Ова езеро е окружено со градби од давни времиња, што му дава посебен на шарм. Некои од овие згради датираат од римското време, а други се од периодот на Ренесансата. Најпознатата зграда е сигурно Вила Д’Есте, која датира од 16-тиот век, и која е претворена во музеј и отворена за јавност.

Од оваа височина, посетителите може да уживаат во прекрасен поглед на езерото, со својата кристално чиста вода и колоритни пејсажи полни со планини и во зеленило. Многу од туристите кои го посетуваат езерото Комо се забележуваат на плоштадот Пиаца Карло Теодоро, од каде што се отвара поглед на градот и на околината.

Езерото Комо е идеално место за релаксација, романтични прошетки и боемски одмори. Тоа претставува природна убавина на Италија, која е во непосредна близина до Алпите и големиот град Милано.

Околу езерото има многу сместувачки капацитети, апартмани и многу хотели. Еден од најлуксузните хотели во оваа област е Grand Hotel Tremezzo, кој е сместен на брегот на езерото и има прекрасен поглед на Алпите. Овој хотел е познат по својата елегантна архитектура, луксузните соби и беспрекорната услуга.

Други хотели во областа вклучуваат Villa Serbelloni, еден од најстарите хотели на езерото Комо, кој се одликува со својата класична архитектура и прекрасните градини, како и Hotel Belvedere Bellagio, кој е познат по својата одлична локација и извонредната кујна.

Од друга страна, за туристите кои бараат понуди на помалку цени, постојат бројни апартмани и вили на изнајмување, како и буџет хотели и мотели. Овие места за престој се одлични за туристите кои бараат повеќе автентично и искуство со местното население.

Секој од хотелите околу езерото Куомо нуди различни опции за уживање на гостите, вклучувајќи ја и прекрасната локација, каде што секој може да ужива во неверојатните природни убавини на овој регион. Независно од буџетот или потребите, туристите може да најдат совршен хотел за нивен престој на езерото Комо.

Автор: PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds