Хвар – еден од нај познатите острови во Хрватска

PATUVANJA.MK Ве води на островот Хвар, еден од најубавите туристички дестинации во Хрватска!

Панорами на Хвар

Овој прекрасен остров има прекрасни плажи, кристално чисто море и богата историја. Одлична храна за оние кои уживаат во јадење локални специјалитети, дружење со локалните жители и активности како пловење, нуркање и кајакарство, кои се само дел од прекрасните нешта што може да ги очекувате тука.

Широк спектар на пловни објекти се нудат на туристите на Хвар

Островот Хвар е и познат по својата богата историја, со прекрасни медитерански градови и села кои може да ги посетите. Од старата луксузна пристанишна зона на Хвар до малите, традиционални села како Јелса и Врбоска, овде нема да ви недостасуваат прекрасни места за истражување.

И не заборавајте за највкусната храна во регионот! Островот Хвар е познат по својата богата гастрономска понуда, која вклучува свежа риба, морски плодови, локални вина и многу повеќе.

Со својата прекрасна природа, богата култура и вкусна храна, островот Хвар е прекрасно место за одмор и релаксација. Не пропуштајте шансата да ја истражите оваа прекрасна дестинација и да уживате во сè што она што таа нуди.

Автор: PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds