Имотот Rosewood Castiglion Del Bosco место спој на вековна историја и модерен луксуз

Заштитен од УНЕСКО како светско наследство имотот е спој на длабока историја споена со содржините на модеренот туризам.

Сместен помеѓу ридовите во Тоскана, „Rosewood Castiglion Del Bosco“ е место одмор и уживање што го комбинира рустикалниот шарм на регионот со луксузот од светска класа. Со своите распространети лозја, средновековна архитектура и исклучителна кујна, овој имот во Тоскана е задолжително да го посети секој што бара автентично италијанско искуство.

Вака се уредени собите во „Rosewood Castiglion Del Bosco“

По пристигнувањето, гостите прво ја забележуваат фасадата на имотот, која датира од 12 век. Имотот е обновен со многу внимание и љубов со текот на годините, а сега може да се пофали со 23 апартмани и вили кои нудат неспоредлив комфор и стил. Секоја соба е украсена со автентичен старински мебел, оригинални уметнички дела и луксузни постелнини, додека бањите имаат елегантен мермер и длабоки кади за уживање.

Сте помислиле ли некогаш на патување во Тоскана ?
Тоскана – прекрасна природа, пејзажи од кои запира здивот.

Но, она што навистина го издвојува „Rosewood Castiglion Del Bosco“ е неговиот прекрасен природен амбиент. Имотот опфаќа над 5.000 хектари ридови, шуми и лозја, обезбедувајќи им на гостите идилично бегство од метежот и вревата на модерниот живот. Лозовите насади на имотот произведуваат некои од најдобрите вина во регионот, а гостите можат да учествуваат во дегустации со водич или дури и да учествуваат во бербата на грозје.

Возење велосипед низ прекрасните предели на Тоскана

За оние кои сакаат да ги истражуваат околните села, имотот нуди низа активности, од јавање и возење велосипед до трагање по тартуфи и возење со балон на топол воздух. И, се разбира, ниту една посета на Тоскана не би била целосна без препуштање на локалната кујна. Ресторанот со Мишелин ѕвезда на имотот служи извонредни јадења кои ги прикажуваат најдобрите состојки во регионот, додека Osteria La Canonica нуди посекојдневно искуство за јадење.

Иако е под заштита на УНЕСКО имотот нуди и спа центри и базени за рекреација.

Но, можеби најголемиот белег на Castiglion Del Bosco е неговото чувство за историја и традиција. Од античките ѕидови што го опкружуваат имотот до вековните маслинови градини што го прекриваат пејзажот, имотот е жив доказ за богатото културно наследство на Тоскана. И со својата беспрекорна услуга и внимание на деталите, Rosewood Castiglion Del Bosco гарантира дека секој гостин се чувствува како дел од таа историја.

Rosewood Castiglion Del Bosco е совршена дестинација за секој што дава навистина автентично „тосканско“ искуство. Со својот прекрасен природен амбиент, луксузни сместувања и богато културно наследство, овој имот во Тоскана сигурно ќе остави траен впечаток на сите што го посетуваат.

Автор PATUVANJA.MK

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds