Кои 8 работи мора да ги посетите во Белград ? !

Белград денес има 1 милио н и 800 илјади жители, градот економски е поголем од Македонија и претставува метропола која привлекува нај голем број туристи на Балканот. Белград често е нарекуван Њујорк на Балканот.

Белград, главниот град на Србија, е жив и динамичен град кој нуди богатство на културни и историски атракции. Познат по својата мешавина на традиционални и модерни елементи, Белград е одлична дестинација за туристите кои сакаат да го искусат најдоброто од двата света.

Еве некои од врвните атракции што туристите можат да ги видат во Белград:

Белградска тврдина:

Сместена во срцето на градот, Белградската тврдина е атракција која мора да ја посети секој турист. Оваа масивна тврдина била место на многу битки низ вековите и нуди неверојатен поглед на градот.

Храмот Свети Сава:

Оваа масивна православна црква е една од најголемите во светот и е вистинско ремек дело на српската архитектура. Црквата е посветена на Свети Сава, основачот на Српската православна црква и е важно место за аџилак за православните христијани.

Скадарлија:

Скадарлија е боемска населба во срцето на Белград која е позната по традиционалните српски ресторани, кафулиња и барови. Тоа е одлично место за доживување на локалната култура и кујна.

Парк Калемегдан:

Паркот Калемегдан е прекрасен зелен простор кој се наоѓа веднаш до Белградската тврдина. Нуди прекрасен поглед на реките Дунав и Сава и е популарно место за излети, џогирање и возење велосипед.

Национален музеј на Србија:

Националниот музеј на Србија е најголемиот и најстар музеј во земјата и содржи огромна збирка на српска уметност, археологија и историја. Музејот моментално се реновира и треба повторно да биде отворен во 2023 година.

Ада Циганлија:

Ада Циганлија е популарна рекреативна зона која се наоѓа на вештачко езеро. Тој нуди широк спектар на активности, вклучувајќи пливање, кајак и одбојка на плажа.

Музеј на Никола Тесла:

Музејот на Никола Тесла е посветен на животот и делото на познатиот српско-американски пронаоѓач. Има интерактивни експонати, научни демонстрации и колекција на оригинални патенти и пронајдоци на Тесла.

Земун:

Земун е шармантна населба на брегот на реката Дунав која има богата историја и уникатна архитектура. Тој е дом на многу ресторани, кафулиња и продавници и е одлично место за истражување пеш.

Куќата на цвеќето:

Куќата на цвеќето е последното почивалиште на Јосип Броз Тито, поранешниот претседател на Југославија. Во него има и музеј посветен на неговиот живот и наследство.

Плоштад на Република:

Плоштадот на Републиката е главниот плоштад во Белград и е дом на многу важни знаменитости, вклучувајќи го и Националниот театар, Националниот музеј и статуата на принцот Михаило.

Белград на вода:

„Белград на вода“ и шеталиштето крај Сава се нова атракција на градот.

Како заклучок, Белград е град кој нуди по нешто за секого, од историја и култура до природа и рекреација. Овие врвни атракции се само неколку од многуте причини зошто туристите треба да го додадат Белград на нивната листа за патувања.

Автор: Patuvanja.mk

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds