Корча – град на серенадите, ресторани, музеи, цркви и прекрасна природа

Корча е град во кој се отворило првото училиште на Албански јазик во Албанија, град на серенадите, град на ресторани, музеи, цркви и прекрасна природа.

Корча, позната и како Горица, е прекрасен град кој се наоѓа во југоисточниот дел на Албанија. Сместена е во подножјето на планините Морава и е дом на некои од најспектакуларните природни пејзажи во регионот. Со богато културно наследство, Корча е популарна туристичка дестинација која на посетителите им нуди незаборавно искуство.

Православната црква посветена на Христос Спасителот во центарот на Корча

Градот има долга историја, со докази за човечки населби кои датираат од неолитската ера. Низ вековите, Корча била управувана од различни империи и цивилизации, вклучувајќи ги Византиската империја, Отоманската империја и Албанското кралство. Оваа разновидна историја оставила свој белег на градот, со мешавина на различни архитектонски стилови и културни традиции.

Плоштадот „Пазари“ место полно со кафулиња, слаткарници и ресторани

Една од највпечатливите карактеристики на Корча е неговиот добро зачуван стар град од отоманската ера, познат како Пазар и Вјетер. Овде посетителите можат да се шетаат низ тесните улици со калдрма и да се восхитуваат на прекрасно сочуваните традиционални куќи и сокаци. Стариот град има и голем број шармантни кафулиња и ресторани каде посетителите можат да пијат кафе, да пробаат локални деликатеси или специјалитети од балканска и европска кујна, и да ја впијат уникатната атмосфера и да го почувствуваат духот на градот Корча.

Шеталиштето во Корча во зима кога градот е во новогодишно руво

Корча е позната и по своите богати културни традиции и прослави. Градот е познат по својот годишен фестивал на пивото, кој се одржува секој август, кој ја слави локалната култура на производство на пиво. Други културни настани го вклучуваат Kënga Magjike, популарен музички фестивал кој обединува музичари од цела Албанија и од Балканот.

Православна црква во Воскопоја ( Москополе )

За љубителите на природата, Корча исто така има што да понуди. Градот е опкружен со прекрасни планини и долини, вклучувајќи ја и живописното село Воскопоја ( Москополе ), кое е дом на некои од најдобро зачуваните цркви од византиската ера во Албанија.

Воскопоја исто така е популарна дестинација за пешачење и скијање во зимските месеци. Севкупно, Корча е дестинација што мора да ја посети секој кој сака да ја доживее богатата историја, култура и природните убавини на Албанија.

Видео прошетка низ калдрмените сокаци на Воскопоја

Без разлика дали сте заинтересирани да ја истражувате фасцинантната историја на градот, да вкусите вкусна локална кујна или едноставно да уживате во воодушевувачките предели, Корча има по нешто за секого. Па зошто да не испланирате да го посетите овој шармантен град и да откриете сè што има да понуди?

Возере низ улиците на Корча

За љубителите на природата, Корча исто така има што да понуди. Градот е опкружен со прекрасни планини и долини, вклучувајќи ја и живописната долина Воскопоја, која е дом на некои од најдобро зачуваните цркви од византиската ера во Албанија. Долината е исто така популарна дестинација за пешачење и скијање во зимските месеци.

Севкупно, Корча е дестинација што мора да ја посети секој кој сака да ја доживее богатата историја, култура и природните убавини на Албанија. Без разлика дали сте заинтересирани да ја истражувате фасцинантната историја на градот, да вкусите вкусна локална кујна или едноставно да уживате во воодушевувачките предели, Корча има по нешто за секого. Па зошто да не го испланирате вашиот следен одмор во овој шармантен град и да откриете сè што има да понуди?

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds