Драч – топла клима и свеж воздух во текот на целата година

Драч е најголем пристанишен град во Албанија, и едно од нај важните пристаништа на Балканот.. Драч е град полн со историја, култура и природна убавина, што го прави совршена дестинација за патување. Освен за летен одмор, Драч заради пријатната клима и благите зими е идеална дестинација за патување вон летната сезона.

Панорама на центарот на Драч снимена од воздух

Сместен на пенливите води на Јадранското Море, Драч може да се пофали со неверојатно крајбрежје со живописни плажи, идеални за пливање, сончање и спортови на вода. Но, тоа не е сè – Драч е дом и на некои од најважните археолошки локалитети во Албанија, вклучувајќи го и античкиот град Дирахиум, кој датира од 7 век п.н.е.

Во Драч, ќе најдете жив и раздвижен град кој беспрекорно ги спојува старото и новото. Прошетајте низ шармантниот стар град или истражете ја модерната страна на Драч, со неговите модерни шеталишта, жив ноќен живот и ресторани од светска класа кои служат свежа морска храна и локални деликатеси.

Античкиот театар во Драч

Ако сте љубител на историјата, Драч нема да ве разочара – од прекрасниот Римски амфитеатар до историската венецијанска кула, има што да откриете на секој чекор. И ако барате авантура, Драч нуди низа активности, од планинарење и возење велосипед до параглајдерство и нуркање.

На шеталиштето во Драч има многу ресторани, каде покрај традиционалната албанска и балканска кујна, се нудат и морски специјалитети од свежа риба или морски плодови.

Топло Ви го препорачуваме Драч, Албанија – дестинација која сигурно ќе ви го украде срцето и ќе ве остави со незаборавни спомени!

Драч снимен во декември.
Флад Ресорт – еден од нај добрите хотели во близина на Драч

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds