Свети Јован Канео – „ лендмарк“ на Охрид

Една од најпознатите знаменитости на градот Охрид е црквата Свети Јован Канео, лендмарк локација на градот и место што мора да го посети секој што ја сака историјата, архитектурата и поглед што го одзема здивот.

Црквата Св. Јован Канео на насловна на National Geographic и магазинот The Traveler

Црквата Св. Јован Канео се наоѓа на карпа со поглед на езерото, овозможувајќи им на посетителите незаборавен панорамски поглед на сините води и околните планини. Црквата е изградена во 13 век и е посветена на Свети Јован Богослов, еден од дванаесетте апостоли на Исус Христос.

Фото: промо материјал емитуван на Euro News

Архитектурата на црквата е спој на византиски и ерменски стил, со камени ѕидови, сводови и куполи. Внатрешноста на црквата е подеднакво импресивна, со прекрасни фрески и икони кои ја покажуваат вештината и талентот на уметниците кои ги создале.

Освен своето историско и културно значење, црквата Свети Јован Канео е и одлично место за љубителите на фотографијата. Живописната локација на црквата и прекрасните погледи на езерото и планините ја прават идеална дестинација за фотографирање незаборавни фотографии.

Фото: Славчо Малезанов

За да стигнат до црквата, посетителите можат лежерно да прошетаат покрај брегот на езерото или да изнајмат брод за да уживаат во погледите од водата.

Како заклучок, доколку планирате патување во Охрид, задолжително посетете ја црквата Св. Јован Канео. Тоа е место кое е задолжително на листата за посета и доживување на овој древен град и место кое ќе остави траен впечаток на вашиот ум и душа. Не заборавајте да го понесете вашиот фотоапарат, бидејќи прекрасните погледи и архитектурата на црквата ќе ви овозможат многу можности да снимите незаборавни спомени.

Патувања.мк

Насловна фотографија Милана Јованов

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds