Бугарија – од скијање во Банско до уживање во водите на Црно Море


Бугарија е земја со разновидна природна убавина, богато културно наследство и топли, гостопримливи луѓе. Сместена во Југоисточна Европа, оваа балканска земја е дестинација која допрва треба целосно да биде откриен од глобалната туристичка индустрија. Бугарија ќе Ве исполни со емоции, од прекрасните убавини на планините Рила до живиот градски живот во Софија, Бугарија нуди богатство на искуства за своите посетители.

Воодушевувачките планински масиви, зелените шуми и недопрените езера ја прават Бугарија природен рај за љубителите на престој во природа. Планините Рила, со нивните врвови покриени со снег, кристално чистите глацијални езера и зелените ливади, нудат некои од најневеројатните глетки во Европа. Овде можете да го истражите Рилскиот манастир, светско наследство на УНЕСКО и да потонете во духовната атмосфера на ова свето место. Можете исто така да пешачите по познатите Седум Рилски езера, низа глацијални езера лоцирани на различни височини, секое со својот уникатна убавина.

Од друга страна, планините Родопи нудат поинаква убавина. Овде можете да ги истражите мистериозните пештери и реки, како и богатото културно наследство на локалните села, каде што старите традиции и обичаи се живи и денес. Шармантниот град Пловдив, кој се наоѓа во подножјето на планините Родопи, е задолжително да го посети секој патник во Бугарија. Со прекрасно сочуваниот Стар град, старите римски наоѓалишта и живописната културна сцена.

Бугарскиот брег на Црното море со своите долги песочни плажи, чисти сини води и сончево време, нуди совршен амбиент за релаксирачки одмор. Историскиот град Несебар, сместен на тесен полуостров кој излегува во морето, е светско наследство на УНЕСКО и дестинација што мора да ја посети секој што е заинтересиран за историјата и културата. Овде можете да талкате низ тесните улички на Стариот град, восхитувајќи се на античките цркви, римските археолошки локалитети и средновековните утврдувања.

Но, Бугарија не е само природна убавина и историски знаменитости. Богатото културно наследство на земјата се рефлектира и во нејзината музика, танц и кулинарски традиции. Бугарската народна музика, со мелодии и сложени ритми, е позната низ целиот свет.

Банско стана европска скијачка дестинација, која е исклучително популарна и во Македонија.

И на крај како еден заклучок, Бугарија е прекрасна туристичка дестинација полна со емоции која допрва треба да биде целосно откриена од глобалната туристичка индустрија и во Македонија. Со својата разновидна природна убавина, богатото културно наследство и топлите, гостопримливи луѓе, Бугарија им нуди мноштво искуства на своите посетители. Без разлика дали сте заинтересирани за планинарење, одмор на плажа или за локалната култура, Бугарија има по нешто за секого. Па, зошто да не го испланирате вашиот следен одмор во Бугарија и сами да го откриете оваа прекрасна земја ? Нема да бидете разочарани!

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds