Дубаи: Ултимативна светска дестинација за патување

ВО СТОРИЈАТА ИМА ВИДЕО МАТЕРИЈАЛИ И ФОТО ГАЛЕРИИ

Дубаи е град на кој не му треба вовед. Како една од најпопуларните туристички дестинации во светот, Дубаи е глобален спој на култури, луксуз и авантури. Градот нуди плејада на активности и атракции, што го прави идеална дестинација за патниците кои бараат незаборавен одмор. Во оваа статија, ќе ги истражиме врвните атракции и работи што треба да се прават во Дубаи, па ајде да започнеме!

1 Бурџ Калифа: Највисоката зграда во светот

Видео од Дубаи Мол и Буеџ Калифа снимени со мобилен телефон ( видеото е едитирано само во делови од звукот, каде заради авторски права на музиката која е снимена кај фонтаните, прекирено е со друга музика )


Бурџ Калифа е архитектонско чудо што се издигнува над градот на височина од 828 метри. Облакодерот има 163 ката и нуди неверојатен поглед на градот од неговата палуба за набљудување на 124 кат. Посетителите можат да вечераат и во познатиот ресторан At.mosphere на 122 кат, кој нуди неверојатен поглед на градот додека уживаат во вкусната кујна.

2 Трговски центар Дубаи: Рај на купувачите

Дубаи Мол – фото unplash


Дубаи Мол е еден од најголемите трговски центри во светот, со над 1.200 продавници и површина од 13 милиони квадратни метри. Трговскиот центар не е само трговски центар, туку нуди и низа активности за уживање на посетителите, како што се аквариум, лизгалиште и кино комплекс. Трговскиот центар е совршена дестинација за семејства, со своето детско игралиште KidZania и затворен тематски парк.

3 Дубаи чудотворна градина: ботанички рај


Чудотворната градина во Дубаи е најголемата цветна градина во светот, со над 45 милиони цвеќиња и 45 различни видови цвеќиња. Градината има уникатни дизајни и скулптури направени целосно од цвеќиња и е дестинација што мора да ја посетат љубителите на природата. Посетителите можат да се прошетаат и низ делот со пеперутки во градината, која е дом на над 15.000 пеперутки.

4 Скијање Дубаи: Снежна авантура во пустината


Ски Дубаи е затворен ски-центар лоциран во трговскиот центар на Емиратите. Ски-центарот нуди низа зимски спортски активности, како што се скијање, сноуборд и тобоган. Одморалиштето има и Снежен парк, кој нуди низа активности за посетители од сите возрасти, како што се санкање, борби со снежни топки и зорбинг.

5 Фонтана во Дубаи: Спектакуларно водно шоу

Фонтаната Дубаи всушност е спектакуларно водно шоу кое се наоѓа надвор од трговскиот центар Дубаи. Фонтаната има над 6.000 светилки и е синхронизирана со музика за да создаде хипнотизирачко шоу што привлекува посетители од целиот свет. Претставата на фонтаната е бесплатна за гледање и се одржува на секои половина час во вечерните часови.

6 Марина во Дубаи: живописна дестинација на брегот

Прошетка низ „ Дубаи Марина “ снимено со мобилен телефон


Дубаи Марина е прекрасна крајбрежна дестинација која нуди неверојатен поглед на хоризонтот на градот. Пристаништето е дом на неколку луксузни хотели, ресторани и барови, а посетителите можат да уживаат и во низа активности на водени спортови, како што се џет скијање, падобранство и вејкбординг.

7 Palm Jumeirah: чудо направено од човек


Palm Jumeirah е вештачки остров кој наликува на палма и е видлив од вселената. Островот е дом на неколку луксузни одморалишта, вклучувајќи ја и познатата Атлантида, Палма. Посетителите исто така можат да се прошетаат по патеката Palm Jumeirah Boardwalk, која нуди неверојатен поглед на Арапскиот Залив.

Како заклучок, Дубаи е град кој навистина има по нешто за секого. Без разлика дали барате авантура, луксуз или релаксација, Дубаи има се. Со својот уникатен спој на култура, иновации и убавина, Дубаи е несомнено една од врвните светски дестинации за патување.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ ДА ЗАМИНЕТЕ НА ЏИП САФАРИ, ЗА ДА ЈА ДОЖИВЕЕТЕ И АРАБСКАТА ПУСТИНА

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds