Химара – бисерот на албанската ривиера

ТЕКСТОТ Е ИЛУСТРИРАН СО ВИДЕА И ФОТО ГАЛЕРИЈА

Сместен во срцето на албанската ривиера, крајбрежниот град Химара е вистински бисер на албанскиот брег. Со своите прекрасни плажи, кристално чисти води и богатото културно наследство, Химара има што да понуди на секој тип на патник.

Една од главните атракции на Химара се нејзините недопрени плажи, кои се едни од најубавите во Албанија. Најпопуларната плажа во областа е плажата Ливади, која се протега на повеќе од два километри и може да се пофали со мек бел песок и тиркизни води. На плажата има многу барови и ресторани, што ја прави совршено место за да поминете едно попладне впивајќи го сонцето.

Плажата Џипе , снимена во ноември 2020 година. Видео снимено со мобилен телефон без никакво едитирање.

За оние кои бараат позатскриено искуство, плажите Џипе и Јале се одличен избор. Џипе е скриена меѓу високите карпи, до кој може да се стигне само со стрмно пешачење или со брод. Јале, пак, е потивка и помирна алтернатива, со златен песок и кристално чисти води.

Покрај прекрасните плажи, Химара е богата и со историја и култура. Тврдината над Химара, кој датира од 16 век, е уште една атракција што мора да се види. Од врвот на замокот, посетителите можат да уживаат во неверојатниот поглед на градот и околното крајбрежје.

Не монтирано видео од градот Химаре, снимено со телефон кое нај блиску до реалноста го доловува градот Химаре со неговото пристаниште, шеталиште, улици и угостителски објекти.

На љубителите на храна ќе им се допадне и Химара, која е позната по свежата морска храна и традиционалната албанска кујна. Некои од јадењата кои мора да ги пробате вклучуваат морска храна, потопа „Таве коси“ (вкусно печено јагнешко и кисело млеко), ќофте (албански ќофтиња) и „Фасуле“ (чорба од грав). Многу од рестораните во градот служат салата од локални производители на зеленчук и нудат прекрасен поглед на морето.

Конечно, ниту една посета на Химара не е комплетна без посета на една од многуте локални винарии. Регионот е познат по своите одлични вина, кои се направени од локални сорти грозје како Шеш и Зи и Калмет. Посетителите можат да ги обиколат лозјата, да ги пробаат вината и да научат за традиционалниот процес на производство на вино.

Како заклучок, Химара е прекрасен и жив град кој нуди по нешто за секој тип на патник. Без разлика дали сакате да се впиете во сонцето на плажа, да ја истражите богатата историја и култура на градот или да се препуштите на вкусната храна и вино, Химара е дестинација што не треба да се пропушти.

На пристаништето во Химара може да изнајмите глисер или друг вид пловило, со кој се нуди можност од неколку часовно уживање по овој дел од албанското крајбрежје, посета на недопрени плажи, пештери и други природни убавини.

Видео YouTube One Media

Фото: Кристијан Ставрески / www.megastar.mk / www.onemedia.mk

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds