Албанија – дестинација која пружа се, од планини до море

Албанија со децении беше подзаборавен агол на Европа, но таа е скриен скапоцен камен што не сакате да го пропуштите. Од плажите на Јонското Море до планинските села на албанските Алпи, има толку многу места за истражување во Албанија. Еве некои од најдобрите места за посета на туристите во Албанија.

Јонско Море – Албанија


Албанската ривиера е неверојатен дел од крајбрежјето долж Јонското Море и е совршено место за патниците кои бараат малку време на плажа. Плажите овде често се преполни и не недостасуваат активности за уживање, од пливање и сончање до кајак и нуркање. Одете на прошетка во Саранда или земете траект до блискиот грчки остров Крф за поавантуристичко искуство.

Националниот Музеј на Албанија во Тирана


Градот Тирана е раздвижен главен град на Албанија и одлично место за истражување. Прошетајте низ прекрасните градски паркови, посетете го фасцинантниот Национален историски музеј или истражете го интересниот музеј Bunk’Art. Можете исто така да поминете некое време во џамијата Етхем-бег или едноставно да талкате по раздвижените улици во градот и да ја впиете атмосферата.


Планинските села на албанските Алпи се совршено место за бегство од градската метеж и врева и доживување на автентичната албанска култура. Селата често се сместени на врвот на планините и имаат неверојатен поглед на околниот пејзаж. Можете исто така да одите на планинарење, да ги посетите локалните пазари и да пробате дел од вкусната локална кујна.


Ако барате уникатна албанска историја, тогаш треба да го посетите Светското наследство на УНЕСКО во Бутринт. Овој антички град некогаш бил важно трговско пристаниште за Римската империја, а сè уште има урнатини од римската и византиската ера за истражување.

Албанските Алпи во северна Албанија


Ниту една посета на Албанија не би била целосна без посета на Синото око, најпознатото природно чудо на земјата. Овој длабоко син природен извор е неверојатна глетка што може да се види и се смета за свето место од локалното население.

Саранда – Албанија


Албанија е прекрасна земја која изобилува со култура, историја и природни убавини. Без разлика дали барате одмор на плажа или авантура во планините, тука има нешто што ќе одговара на секој патник. Затоа, погрижете се да ја додадете Албанија на вашата листа и да искусите сè што оваа неверојатна земја има да понуди.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds