Фото Кристијан Арсов

Охрид – дестинација за сите четири сезони

Охрид, град со убавина што го одзема здивот и волшебно културно наследство, е дестинација што мора да ја посети секој патник кој сака да ги истражи чудата на Македонија. Сместен на брегот на Охридското Езеро, овој древен град е зпреполн со историја и култура и нуди уникатно искуство за оние кои сакаат да го истражат регионот.

Од калдрмата на Стариот град до прекрасните погледи на езерото, Охрид е град полн со емоции. Додека талкате низ кривулестите улици, ќе ве пленат живописните бои на куќите, мирисот на свежо готвена храна и звукот на традиционалната музика. Исто така, ќе најдете многу можности да ја истражите богатата историја на градот, од античките цркви и манастири до археолошките локалитети.

Самото езеро е глетка за гледање, со кристално чистите води и прекрасните погледи на околните планини. Возете се со брод за да ги истражите прекрасните панорами околу езерото или да се нурнете во освежителните води. Можете исто така да пешачите до Националниот парк Галичица, каде што ќе бидете наградени со воодушевувачки поглед на езерото и околните планини.

Ниту една посета на Охрид не би била комплетна без вкусување храна од локалната кујна.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds