Сан Себастијан, шармантен град на брегот на Бискејскиот залив во Шпанија

Овој мал, но пред се шармантен град, Сан Себастијан, се наоѓа на брегот на Бискејскиот залив, кој се наоѓа на северот на Шпанија, а исто така припаѓа на баскиската провинција Гипускоа, каде што е познат и како Доностија.

И покрај фактот дека има помалку од 190.000 жители, Сан Себастијан му конкурира на секој поголем град во Шпанија со својата природна убавина, архитектура, културни настани, пријателството на локалното население и неговата извонредна гастрономска понуда.

Реката Урумеа тече низ целиот град, а е опкружена со планините Игуелдо и Улија и планината Ургул, која се наоѓа во самиот центар и нуди прекрасен поглед на брегот.

Тоа беше брегот со бели песочни плажи за време на Бел епок, односно мирната ера пред Првата светска војна, тоа беше омиленото место на многу богати Европејци кои поминуваа незаборавни лета овде.

Сепак, во кое време од годината и да одлучите да го посетите овој „Париз во минијатура“, бидете сигурни дека тој целосно ќе ја оправда титулата Европска престолнина на културата, која гордо ја носеше со полскиот Вроцлав во 2016 година.

Историја која ја опишува силата на духот на жителите

Историјата на Сан Себастијан датира од 1180 година, кога бил основан од Санчо VII. Наварски, а со својата единствена локација го претставуваше совршеното пристаниште и воен центар на Европа во тоа време. И покрај големите камени ѕидови кои го опкружувале и на тој начин го штителе од несакани напади, градот претрпел неколку војни во 15 и 16 век.

За време на конфликтот меѓу Наполеонските и англо-португалските сили во 1813 година, градот бил ограбен, уништен и запален, но подоцна бил целосно реконструиран по волја на локалното население, а настанот бил овековечен со улица именувана по датумот на трагедија – 31 август.

Најголемата популарност Сан Себастијан ја доживеал во 1845 година, кога шпанската кралица Изабела Втора го посетила поради проблеми со кожата по препорака на лекар, а нејзините редовни посети го означиле почетокот на економскиот и социјалниот раст.

Меѓутоа, во еден период градот паднал во рацете на генералот Примеро де Ривера и целиот баскиски регион станал крвава сцена на Шпанската граѓанска војна. Неколку децении подоцна, конечно се приближува кон демократијата и денес, и покрај политичките превирања, е место на човечки соживот и меѓусебно почитување.

Непропустливи места кои вреди да се видат

Сан Себастијан е полн со историски градби од готскиот, ренесансниот и барокниот период кои непогрешливо го прикажуваат целиот раскош на неговата архитектонска сцена. Ќе ја доживеете атмосферата на овој уникатен град во кој правец и да се упатите, но сепак вреди да се знае каде се кријат неговите посебни скапоцени камења.

Разгледувањето најдобро се започнува со одење до Парте Виеја, односно стариот дел на градот составен од тесни улички каде се концентрирани најголемиот број ресторани и барови во светот.

Пред да се изморите и да побарате освежување во една од нив, посетете ја црквата Санта Марија дел Коро и плоштадот на Уставот, кои мештаните ги нарекуваат „la consti“.

Потоа треба лежерно да прошетате до музејот Телмо, најстариот музеј во Баскија, посветен на нејзината богата култура и историја. Исто така, побарајте го градското собрание, грандиозната зграда лоцирана веднаш на брегот на градот и бајковитите градини Алдерди-Едер.

Нешто јужно од стариот дел на Сан Себастијан е неговиот романтичен дел, едноставно наречен Zona romántica. Овој дел од градот е полн со продавници и галерии, од кои една од попознатите е галеријата Алтџери.

Не пропуштајте прошетка на плоштадот Гипускоа со поглед на неокласичната зграда Diputación, важно седиште на владата. Тука се наоѓа и неоготската катедрала Буен Пастор – совршен пример за надворешното европско влијание што помогнало да се обликува Сан Себастијан во 19 век.

Ако сакате да се издигнете културно, слободно погледнете го театарот Викторија Евгенија, кој е сцена на најважните настани во градот од 1912 година, како што е Меѓународниот филмски фестивал во Сан Себастијан, каде се собираат познати актери, режисери и сценаристи. секоја година.

Во раните вечерни часови, можете да слезете до брегот и да уживате во неонското осветлување на зградата на конгресниот центар Курсаал.

Сан Себастијан е силно поврзан со ликот и делото на кралицата Марија Кристина де Борбон, која ја изгради палатата Мирамар во име на шпанската монархија со неверојатен поглед на сите плажи и планини во градот. Во близина на центарот на градот, мостот Пуенте де Марија Кристина е изграден во нејзина чест и во него живеат челични скулптури од разни змејови и грбови.

Во градското пристаниште на западниот дел на планината Ургул, има стаклен аквариум, чиешто разгледување вклучува посета на природонаучниот музеј, каде што е изложен скелетот на северноатлантскиот десен кит заробен во 1878 година.

Квалитетот на гастрономијата се рефлектира во бројот на Мишелин ѕвезди

Згора на сето тоа, Сан Себастијан се етаблира како најпосакуваната гурманска Мека во светот и е еден од градовите каде што, без сомнение, ќе го вкусите највисокото ниво на уметност прикажана на чинија.

Со исклучок на јапонскиот Кјото, ова е градот кој има најголем број на престижни Мишелин ѕвезди во споредба со метар квадратен – дури 16, распоредени на неколку врвни ресторани.

Трите ресторани кои се наградени со три Мишелин ѕвезди се ресторанот Martín Berasategui, каде традиционалните јадења се подготвуваат на исклучително креативен начин, ресторанот Akelare, кој се смета за уникатна интернационална кујна и ресторанот Arzak, чии специјалитети отелотворуваат необичен контраст. на вкусови и текстури.

Во однос на квалитетот на понудата, по нив следува ресторанот Мугариц со две ѕвезди, а рестораните Кокоткса, Мирадор де Улиа, Мирамон Арбелајц, Аламеда и Зубероа се добитници на една Мишелин ѕвезда.

Ако не можете да си дозволите скапи оброци, не грижете се бидејќи на секој чекор можете да вкусите сочни и разновидни пинцети. Вистинските гурмани ќе ја забележат сличноста со предјадењата, но многу добро ќе знаат дека се малку поголеми од пинксовите.

Потеклото на зборот потекнува од глаголот „гриза“, кој ја објаснува употребата на чепкалки за време на конзумирањето. По консумацијата, пинксовите се плаќаат според бројот на употребени чепкалки на чинијата, а можете да ги пробате во баровите како La Cuchara de San Telmo, Bar la Viña или Bar Sport.

Волшебни плажи

Светски позната, една од најубавите урбани плажи во Европа (ако не и најубава) е Ла Конча. Неговото долго шеталиште служи како препознатлив симбол на Сан Себастијан и од него е можно јасно да се види островчето Санта Клара долг 400 метри и висок 48 метри.

Западно од неа се наоѓа малата, но не помалку убава плажа Ондарета, до која се стигнува со пешачење низ подземниот тунел од палатата Мирамар. Ондерета е омилена плажа на локалните жители и семејствата со мали деца.

На источната страна на Конча се наоѓа плажата Зуриола, позната и како плажа Грос, бидејќи во нејзина непосредна близина се наоѓа истоимената населба. Има малку поотворен залив, што овозможува создавање големи бранови идеални за сурфање. На плажата има и „ел муро“, популарно место за состаноци од кое е убаво да се гледаат зајдисонцата во Сан Себастијан.

Еклектична фестивалска акција

Филмскиот фестивал е важен, но не е единствениот голем настан во градот. Имено, еднаш годишно Сан Себастијан го организира престижниот фестивал Тамборада, кој започнува на 20 јануари, а се заснова на 24-часовно тапање во кое се вклучени повеќе од 15 илјади граѓани од повеќе од 100 бендови.

Подеднакво важниот фестивал Aste Nagusia беше историски замислен како атракција за богатата буржоазија, но со текот на годините прерасна во нешто многу поголемо. Прославата започнува на 15 август, кога улиците се преплавени од маса луѓе со една цел – да го прослават најдоброто од Баскија!

Така, во текот на неделата што трае се организира меѓународен натпревар во огномет, пропратен со танцување, уживање во храна, концерти, паради и разни спортски активности.

Движење низ градот

Сан Себастијан може целосно да се покрие пеш, но за подалечни локации можете да користите неколку автобуски линии или да изнајмите велосипед. Градот има неколку добро одржувани велосипедски патеки долги преку 30 километри, а пријатно возење по брегот или на планината Ургул е искуство кое вреди помалку физички напор.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds