Кипар идеален остров за прекрасен одмор

Двојна медитеранска земја за двојно повозбудлив одмор.

Кипар е островска земја на југот на Европа. Зафаќа околу 9.250 квадратни километри во Средоземното Море, а има вкупно 780.000 жители.  Од 1974 година е поделена на поголем, јужен и меѓународно признат дел населен со Грци и помал северен дел – самопрогласена Турска Република Северен Кипар.

Планината Тродос се протега низ централниот и јужниот дел на островот, а највисокиот врв Олимп, кој се издига до 1.953 метри, додека северот е окупиран од планината Киренија. Помеѓу планините доминира централната низина на Месаорија, каде населението главно се занимава со земјоделство. Во земјава е развиена и текстилната индустрија, додека туризмот е најважната стопанска гранка.

Главен град на Кипар е Никозија, а се наоѓа на реката Педиеос на североисток од земјата, а делумно и припаѓа на Турската Република Северен Кипар. Целиот остров, а особено главниот град, е под влијание на античките римски, византиски и венецијански цивилизации, па не е чудно што ова место се смета и за културен центар на земјата.

Дуализмот е видлив во кипарската кујна, како и во другите сфери на животот. Турски специјалитети се уживаат на север, грчки специјалитети на југ. Населението сака да јаде добро зачинета храна, а една од најчестите намирници е јагнешкото. Кипар е познат и по сирењето Халуми, кое се прави од комбинација на кравјо и овчо млеко. Храната се служи со традиционални грчки и турски пијалоци.

Истражете ја Никозија и нејзините прекрасни културни и историски знаменитости. Посетете ги венецијанските бедеми во центарот на градот, кралската палата и гробот на кралевите Лузињан. Посетете ја доцноготската катедрала Св. Ивана датира од средината на 17 век и Архиепископската палата со Византискиот музеј, која собира голем број неверојатни икони.

Ларнака, Акамас, Пафос и Епископи се само дел од кипарските градови покрај брегот на Средоземното Море, кои туристите ги посетуваат секое лето. Островот е всушност вистинска туристичка мека – создадена за капење во синото море и лежење на прекрасни долги плажи.

Посетете го манастирот Киккос, кој се наоѓа на 1.318 метри надморска височина, северозападно од планината Троодос. Денешниот манастир е своевидна реплика на поранешниот, основан кон крајот на XI век од византискиот император Алексиј I. Комнен. Од тој период преживеала само иконата на Богородица, која наводно има чудотворна моќ – и таа е скриена од очите на јавноста девет века.

Во близина на градот Лимасол на југот на островот, се наоѓа едно од најважните неолитски локалитети во источниот Медитеран. Станува збор за локалитетот Хоирокоитија (Кирокитија) под заштита на УНЕСКО, каде што има археолошки остатоци од заедницата што ја населувала оваа област од 7 до 4 милениум п.н.е.

Љубителите на планинарењето на Кипар се задоволни, бидејќи планината Тродос се протега низ централниот и јужниот дел на островот, со највисоката точка – планината Олимп, која се издига до 1.953 метри. За време на искачувањето можете да уживате и во магичните пејсажи и карактеристичната флора и фауна на овој крај.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds