Турција во центарот на светот

Прекрасната евроазиска земја Турција на туристите им го нуди најдоброто од двата света.

Република Турција зафаќа околу 780.000 квадратни километри во Југоисточна Европа, но и во југозападниот дел на Азија. Се граничи со Иран, Ерменија, Азербејџан и Грузија на исток, со Ирак и Сирија на југ и со Бугарија и Грција на југ. Земјата има пристап до Средоземното Море, Егејското и Црното Море, додека Мраморното Море – односно теснецот Босфор и Дарданелите – ја претставува водната граница со Мала Азија.

Во однос на географијата и климата, ова е исклучително разновидна земја. По должината на Средоземното Море се шират плодни долини и низини, степи и благи височини се наоѓаат во централниот дел на земјата, планини покриени со снег се издигнуваат на исток, додека истокот е покриен со суво земјиште и речиси пустинска клима.

Европскиот дел на Турција зазема само 3 отсто од вкупната територија на која живеат околу 10 милиони Турци, а остатокот од земјата се протега низ азискиот континент и собира дури 58 милиони жители.  Околу 80 отсто од населението се Турци, додека останатите се Курди, Заза и Арапи.

Главниот град на Турција, Анкара, се наоѓа во центарот на земјата на азискиот континент на просечна надморска височина од околу 900 метри. Претставува политички и административен центар на земјата. Туристите, од друга страна, многу го претпочитаат најголемиот турски град – Истанбул – кој се наоѓа на Босфорскиот теснец, односно помеѓу два континента.

Турската кујна е позната во целиот свет, а особено е позната на нашите простори. Претставува необична комбинација на европски и азиски вкусови, а се базира на месо – обично говедско и јагнешко месо, разни зеленчуци и зачини. Овде се јадат ќебапи, буреци, ќофтиња и баклава, а се пие турско кафе, чаеви и алкохолен пијалок раки – со вкус на анасон.

Знаменитости и туристички атракции во Турција

Град на два континента

Одете во големата градска чаршија, пазарете се и почестете се со некој турски сувенир. Опуштете се во амам – турска бања.

Истражете го главниот град на отоманските султани – палатата Топкапи Сорај, една од најпознатите џамии во светот – Света Софија и голем број културни споменици. Возете се по мостот Босфор и преминете на азискиот континент.

Статуи на планина

Искачете се на планината Немрут висока 2.134 метри во југоисточна Турција! Најпознат е по археолошките остатоци од скулптури под заштита на УНЕСКО. Се претпоставува дека делови од овие статуи припаѓаат на кралската гробница на Антиох I Комагенски и дека потекнуваат од I век.

Најфотогеничната плажа на Медитеранот

Посетете го турскиот град Олудениз на југозападот на земјата! Позната е по долгата песочна плажа која се наоѓа веднаш до тиркизно сината лагуна, која редовно се рангира меѓу најдобрите во светот. Поради близината на планината Бабадаг, ова место се смета и за совршена дестинација за параглајдерство.

Анкара, главниот град на Турција

Истражете го и главниот град на Турција! Главната атракција на градот е монументалниот мавзолеј на основачот на државата – Мустафа Кемал Паша Ататурк. Задолжително посетете ја најголемата џамија во градот – Кокатепе, споменикот Хати, градските утврдувања и остатоците од римските градби, а има и цела низа музеи каде што можете да ја откриете историјата на оваа област.

Самовила оџаци

Кападокија е омилена туристичка дестинација, а се наоѓа во центарот на Анадолија.

Станува збор за чудесен простор кој настанал со ерупција на лава на два вулкани, а бил обликуван од дожд и ветер. Може да се пофали со необични столбови, пирамиди и конуси познати и како самовилски оџаци. Можете исто така да ги истражувате старите подземни градови на дното на оваа прекрасна локација под заштита на УНЕСКО!

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds