White-haven, најбелата плажа во светот

Парче од рајот на Земјата, далеку од градската гужва и во исто време најпознатата бела плажа во светот, е плажата Вајтхавен во Австралија.

Плажата Вајтхавен е прекрасна, недопрена песочна плажа, долга меѓу шест и седум километри, која се протега низ длабоко зелените тропски грмушки и кристално чистите тиркизни води на островите Витсандеј, Австралија.

Едно од најатрактивните природни места во светот, инспирира стравопочит. Самата плажа е опкружена со мирна средина и дава совршена слика на рајот каде што можете да избегате од енергичното и бурно секојдневие.

Неговиот кристално бел песок сјае на жешкото австралиско сонце, но интересно е што овој песок сепак е пријатен за одење бос. Навистина можете да ги соблечете сандалите во секое време и да ги оставите стапалата да потонат и да го истражуваат островот.

На северниот крај на плажата се наоѓа Хил Ков, најдобро чуваната тајна на Вајтхевен

Овој неверојатен залив, при плима, придвижува песок и вода кога се судираат во вртлог, создавајќи идиличен спектар на бои.

Ова прекрасно место останува во меморијата засекогаш. Никаде нема да најдете почиста вода од овде, температура на водата која е идеална за пливање, во секое време и бел песок со кој можете да го направите најдобриот природен пилинг на кожата 🙂

Плажата Вајтхејвен е целосно изолирана

Можете да пристапите на оваа натприродно убава австралиска плажа со сопствен воден брод или мал туристички брод. Токму поради ненаселената природа и зачувувањето на прекрасната природна убавина, плажата стана дел од недопрен национален парк.

Во околината на овој рајски дел од светот не можете да најдете кафулиња, ресторани или слични места за шопинг или било каков „цивилизиран“ 🙂 одмор.. Сепак, на ова место доаѓате исклучиво поради желбата целосно да уживате во прекрасните бои и фантастичната целосно мирна комбинација со природата и рајскиот одмор.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds