Цавтат, далматински Исланд-место кое треба да се доживее со сите сетила

Без разлика дали сакате да го поминете летото во живописниот град Цавтат, родното место на многу важни Хрвати кои многу придонеле за создавањето на хрватскиот идентитет, Цавтат нуди по нешто за секого. Овој град е вистински рај за гурманите со бројни ресторани кои нудат вкусни јадења, а забавата и истражувањето на околината гарантираат незаборавни моменти.

Или можеби само сакате да се опуштите и да уживате гледајќи ја прекрасната архитектура и миризливото, кристално чисто море? Cavtat е вистинскиот избор за целосен хедонизам во комбинација со парче историја што ќе ве воодушеви.

Како дел од дубровничко-неретванската жупанија, Цавтат е административно седиште на општина Конавле и крие многу места вредни за посета. Магичната атмосфера на летните вечери дополнително ја засилува типичното медитеранско шеталиште, совршено за вечерни прошетки под светлината на мистериозната месечина и романтичните свеќи од прекрасните ресторани. Уживајте во локални специјалитети или опуштете се под звуците на џез музиката во едно од шармантните кафулиња.

Во Цавтат се прават утрински авантури за оние кои сакаат да стануваат малку порано. Во убавите утра, најдобро е полека да се качувате по кривулестите скали, покрај фрањевскиот манастир Пресвета Богородица Снежна, до Мавзолејот на семејството Рачиќ. Овој монументален објект од 1922 година, дело на скулпторот Иван Мештровиќ, ја краси највисоката точка на полуостровот Рат над самото јадро на Цавтат.

Скулпторот Иван Мештровиќ ја освои Гран-при на Меѓународната изложба на модерна индустриска и декоративна уметност во Париз во 1925 година за оваа архитектонска убавина, изградена во стилот на Арт Деко. Семејството сопственик на бродови Рачиќ ги доживеа катастрофалните времиња на пандемијата на шпанскиот грип во 1919 година, кога почина Иво Рачиќ и неговите две деца. На покана на вдовицата на Иво Рачиќ, Марија Рачиќ, Иван Мештровиќ почна да гради заветна погребна црква посветена на Богородица ангели, која и денес со воодушевување ја посетуваат домашните и странските туристи.

Не пропуштајте ја обиколката на куќата на познатиот сликар Влаха Буковац, роден 1855 година. Буковац во животот обожавал два града – родниот Цавтат и романтичниот Париз, иако голем дел од животот го поминал во Америка, а последните денови ги поминал во Прага. Како основоположник на хрватското модерно сликарство, неговите дела се карактеристично убави, а најмногу го обележуваат неговите портрети, кои ќе можете да ги погледнете заедно со некои убави експонати кои беа дел од мебелот во типична буржоаска куќа во Цавтат.

Кавтат не изобилува со безброј пекари, слаткарници и ресторани, но може да се пофали со умерен број ресторани, сите убаво лоцирани и добро уредени со многу добра понуда на свежа храна и избор на вино. Што се однесува до храната, го пофалуваме ресторанот Зино, каде навистина можете да уживате во свежо приготвени разновидни специјалитети од морска храна и одличен избор на врвни вина.

Задолжително посетете ги луксузно убавите Елафитски Острови со чамец, глисер или друг морски брод, кои ќе ги паметите по сините и зелените пештери и песочната плажа Шуњ на островот Лопуд.

А за оние кои обожаваат малку изолирани места за целосен хедонизам со феноменална трпеза која изобилува со најдобар избор на специјалитети од старо месо или риба со врвен квалитет во комбинација со мирисни капки вино, тогаш дефинитивно е место на островот Супетар т.н. Ресторан St.Pietro & Lounge Bar Supetar.

За оние кои сакаат да го видат исконското и оригиналното, препорачуваме посета на заднината на Цавтат, во Конавле. Овој регион е обележан со градови и села полни со народно наследство со кое локалните жители навистина можат да се гордеат. Околу триесет шарени села се симбол на регионот Конавал, кој го краси препознатливата медитеранска вегетација, бујните насади со борови, чемпреси и медитерански макии, а смокви и рузмарин мирисаат на убавината на овој регион.

Цавтат е место кое треба да се доживее со сите сетила – од историски споменици, до врвна гастрономија, до магична природа што ве опкружува на секој чекор.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds