Италијанските градови Локоротондо и Мартина Франка магични места за одмор и уживање

Ги откривме најубавите скриени агли и скапоцени камења на Италија во провинцијата Пуља, градовите Локоротондо и Мартина Франка кријат магични места за одмор и откривање на Италија од нова перспектива за одмор.

На околу 10 километри од Алберобело, градот Локоротондо е познат по своите бели куќи и е еден од најубавите градови во Италија.

Локоротондо не е само дестинација, тоа е искуство кое остава траен впечаток за уникатно сеќавање. Локоротондо, познат како еден од најубавите градови во Италија, стои на врвот на ридот со поглед на долината Итриа. Бели ѕидови кои ја рефлектираат сончевата светлина, покриви со огради кои шепотат приказни од минатото и лозја кои повикуваат на откривање.

Секој агол од овој град нуди нешто магично. Без разлика дали се релаксирате во едно од неговите многубројни кафулиња, уживате во локални гастрономски деликатеси или едноставно шетате низ тесните, кривулести улички, италијанскиот град Локоротондо нуди бегство во светот кој балансира помеѓу бајките и реалноста. Не ја пропуштајте можноста да ја искусите оваа неодолива комбинација на култура, историја и природна убавина бидејќи Локоротондо чека да ве маѓепса.

Посетата на Локоротондо е патување низ времето и просторот, каде секоја улица и плоштад блескаат со романтичниот сјај на минатото и сегашноста. Во Локоротондо, белите куќи блескаат под сончевите зраци додека мирисите на локалната кујна и звуците на традиционалната музика се шират меѓу нив.

Културниот живот на градот

Локоротондо не е само визуелно импресивен, тој е град кој е богат и со културен живот. Во текот на годината се одржуваат бројни фестивали и настани, вклучително и вински фестивали и локални фиести кои слават фестивали и традиции. Покрај тоа, Локоротондо е познат по својата винска традиција, особено по производството на премиум бели вина, како што е етикетата Locorotondo DOC.

Природна убавина

Околното Локоротондо е зачудувачки село, вклучувајќи лозја и маслинови градини кои се идеални за истражување пеш или со велосипед. Регионот е популарен меѓу љубителите на природата и оние кои бараат бегство од зафатениот градски живот.

Стариот град

Стариот град Локоротонда, со своите тесни и кривулести улички, е совршен за пешачење. Белите куќи, украсени со цвеќиња, создаваат идилична сцена.

Црквата на Мадона дела Грека

Оваа црква е една од главните духовни знаменитости на градот со прекрасна фасада и богат ентериер.

Белведере Трули

Од оваа гледна точка можете да уживате во неверојатен поглед на долината полна со куќи од трули, што дава одлични можности за фотографирање.

Архивио Сторико

Малку позната, но фасцинантна атракција, Archivio Storico нуди увид во богатата историја на Локоротондо преку архивски документи и стари фотографии, обезбедувајќи подлабок контекст на животот во овој прекрасен град.

Каде да јадете во Локоротондо

Локоротондо нуди широк спектар на гастрономски искуства, од традиционални тратории кои служат локални специјалитети, до помодерни ресторани кои ги толкуваат класичните рецепти на иновативни начини. Се издвојуваат јадења направени од свежи, сезонски состојки како домашни тестенини, маслинки и свеж зеленчук.

La Taverna del Duca – уживајте во традиционалните јадења од Пуља во овој шармантен ресторан со рустикален ентериер.

Il Portico – овој ресторан нуди одличен избор на локални вина и креативни варијации на традиционални јадења.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds