Портофино, мал италијански град, е синоним за целосен луксуз

Малиот туристички град Портофино се наоѓа во Лигурското Море, на 36 километри од Џенова. Некогаш познат по своите рибари, уште од римско време кога бил наречен Portus Delphini поради изобилството на делфини, денес градот е омилена локација на туристите навикнати на целосен луксуз.

Стрмни карпи со поглед на море, медитеранска клима, шарени куќи во пастелни бои, избрани локални јадења, бројни глетки и околина подредена само на една работа – уживање во животот.

Овој мал град, кој е дел од италијанската ривиера со само нешто повеќе од петстотини жители, со години привлекува туристи кои бараат гламурот и вкусот на „долче вита“. Уште од педесеттите години на 20 век, бројни светски богати и познати личности заминаа во Портофино барајќи мир и бегство од стресот на секојдневниот живот, па редовни посетители беа Елизабет Тејлор, Грета Гарбо, Кларк Гејбл, Фридрих Ниче…

Портофино денес е синоним за италијански гламур, каде се наоѓаат викендичките на Џорџо Армани, Долче и Габана… Затоа што навистина, релаксирачката атмосфера типична за Италија и луксузната понуда што ја негува Портофино се спој на нереален одмор во кој се ужива во сите сетила.

Портофино изобилува со бројни знаменитости кои вреди да се запознаат поблиску.

На пример, да дојдете во Портофино и да не го посетите Кастело Браун, замок изграден од старите Римјани, би било голема грешка.

Интересно е што по долг период на пиратски напади и постојани смени на сопственици, замокот бил купен од британскиот конзул за само тогашни 7.000 лири. Архитектот Алфредо д’Андрад го реновирал внимавајќи да не го извалка неговото оригинално архитектонско решение. Во средината на 20 век (1961 година), замокот бил продаден на општина Портофино и претворен во музеј, по што станал место на бројни културни настани.

Друга знаменитост што не смеете да ја пропуштите доколку се најдете во Портофино е црквата Сан Џорџо од 12 век, сместена на рид со поглед на пристаништето. Откако беше уништен за време на Втората светска војна, беше целосно реновиран.

Нејзината внатрешност е скромно украсена, а во неа се сместени моштите на заштитникот на градот, Сан Џорџо, по кого црквата го добила името.

Кога сте во Портофино, прошетајте се со брод или прошетајте по ртот до единаесетвековната опатија Сан Фрутуозо, сместена меѓу борови дрвја и маслинови градини. Во близина, но во морето, има бронзена статуа на Христос, поставена на морското дно во 1954 година за да ги заштити морнарите. На ведар ден, можете да излезете со брод за да го видите или да нурнете ако сакате целосно да се приближите до него.

Малиот плоштад во центарот е живописна локација каде што можете да почувствувате дел од реалниот живот на неколкуте локални жители. Таму се случуваат многу настани и тоа е центар на општествениот живот на местото.

Изобилува со продавници и ресторани, а еден од најпознатите, отворен во далечната 1951 година, е ресторанот Питосфоро, кој на вашето непце ќе му овозможи незаборавно искуство нудејќи луксузни, карактеристично лигурски јадења и избрани вина.

Во комбинација со поглед на морето, искуството е неописливо. Како што некогаш редовни гости беа познати личности од светскиот џет-сет, денес ѕидовите на ресторанот сведочат за фотографиите дека Питосфоро и понатаму е избраната локација за богатата и позната – топ моделот Наоми Кембел, кошаркарот Мајкл Џордан, скијач. Алберто Томба, тенорот Андреа Бочели…

Во центарот на градот, блиску до главниот плоштад, се наоѓа хотелот Сан Џорџо со четири ѕвезди.

Има 18 соби уредени во комбинација на традиционалната лигурска култура и модерна технологија, а нуди врвна услуга.

Во центарот има и малку попристапен хотел Eden, со три ѕвезди.

Во околината на Портофино има неколку плажи, од кои најпозната е плажата Параџи, која нуди песок и прекрасно сино море.

Таму се наоѓа и луксузниот Eight Hotel Paraggi. Несомнено е дека Портофино е модерно место на убавина, луксуз и хедонистичко уживање и вистинска слика на Италија во сета нејзина уникатност и боја.

wish.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds