(ФОТО) Емералдско езеро во Кина – место каде природата и културата се спојуваат во хармонија

Емералдското езеро во Кина, познато и како Лугуху, е едно од најубавите и најмистичните езера во југозападниот дел на земјата. Сместено на границата помеѓу провинциите Јунан и Сечуан, ова езеро е вистинска природна убавина, опкружено со планини и густи шуми.

default

Езерото се наоѓа на висина од околу 2.700 метри надморска височина и е познато по својата кристално чиста вода, која во сончеви денови добива интензивна смарагднозелена боја. Оваа природна убавина е дом на народот Мосуо, кој има уникатна култура и традиции. Мосуо народот е познат по својот матријархален систем, каде жените играат централна улога во семејството и општеството.

default

Посетителите на Емералдското езеро можат да уживаат во пешачки и велосипедски патеки кои водат низ прекрасни пејзажи, како и во возењето на традиционалните дрвени чамци по мирните води на езерото. Околината нуди и можности за планинарење, истражување на локалната флора и фауна, како и запознавање со културата и традициите на Мосуо народот.

default

Емералдското езеро во Кина е место каде природата и културата се спојуваат во хармонија, нудејќи незаборавно искуство за сите што ќе го посетат. Тоа е совршено место за оние што бараат бегство од урбаната гужва и сакаат да се поврзат со природата и да откријат нови културни хоризонти.

default
default

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds