Куба социјалистичка земја опкружена со Бахамите и Мексико

Куба , официјално Република Куба е земја и остров, архипелаг, кој е опкружен со Мексиканскиот Залив, Карипското Море и Атлантскиот Океан. Опкружен е со Соединетите Американски Држави и Бахамите на север, Мексико на запад, Кајманските Острови и Јамајка на југ и Хаити на југоисток.

Ропството било укинато во 1886 година. Во 1959 година, Куба стана првата марксистичка земја во Латинска Америка. Со соборувањето на омразениот диктатор Фулгенсио Батиста, револуционерниот лидер Фидел Кастро влезе во директен судир со надворешната политика и интересите на САД. Овој пркосен чин му донесе огромна популарност меѓу многу земји во Централна и Јужна Америка, бидејќи се дозна дека американската политика не е доволно чувствителна на неволјите на луѓето. Фидел Кастро и неговата десна рака Че Гевара со овој чин добија значителен број поддржувачи меѓу бунтовната младина во многу други делови од западниот свет. Кастро направи се што можеше за да ја спаси Куба од нејзината опасна економска зависност од шеќер. Но, тоа не му помогна, па кога цените на шеќерот на светскиот пазар нагло паднаа на крајот на осумдесеттите, разнишаната економија на земјата, и покрај обилната поддршка од Советскиот Сојуз, едвај преживеа.

Подоцна, Кастро стана прв секретар на Комунистичката партија, како и врховен командант на вооружените сили. Така, тој практично ја презеде целата извршна и законодавна власт во државата. Во првите месеци на новата република, САД се обидоа да и пристапат на Куба на пријателски начин. Но, кубанската огорченост кон Американците набрзо излезе на виделина и двете земји постепено се оддалечија. Кастро не губеше време во ликвидација на повеќе од 600 негови сонародници кои беа обвинети за наводни воени злосторства.

Тој, исто така, ги поддржа инвазиите на Хаити и Доминиканската Република. Во 1960 година потпишал договор за помош и трговија со СССР, а една година подоцна присвоил американски и британски нафтени компании. Конечно, во јануари 1961 година, САД ги прекинаа дипломатските односи со Куба. Истата година, позицијата на Кастро го означи колапсот на инвазијата во Заливот на свињите. Имено, американската морнарица превезла илјада и двесте кубански бегалци од американските бази во кубанските води за да се обидат да го нападнат островот во Заливот на свињите. Операцијата траеше три дена, а заврши со речиси сите убиени или заробени.

Куба е социјалистичка земја. Фидел Кастро беше на власт од 1959 година, прво како премиер, а од 1976 година како претседател, до 24 февруари 2008 година, кога беше назначен за шеф на државата, шеф на владата, секретар на Комунистичката партија на Куба и врховен командант на Кубанските вооружени сили го замениле братот Раул Кастро. На 19 април 2018 година, Раул Кастро беше наследен како претседател на Куба (претседател на Државниот совет) од Мигел Дијаз-Канел, негов претходен потпретседател од 2013 година, додека Раул Кастро ја задржа функцијата секретар на Комунистичката партија на Куба. . Во сабота, 21 декември 2019 година, кубанското национално собрание го назначи Мануел Мареро за премиер, за прв пат од 1976 година.

Кубанскиот парламент, Asamblea Nacional del Poder Popular (Национално собрание на народна моќ), има 609 членови. Тие се избираат за мандат од 5 години. Комунистичката партија е единствената легална политичка партија во Куба. Таа има водечки позиции во администрацијата на земјата, вклучувајќи го и судството. Други политички прашања ја вклучуваат илегалната емиграција на Кубанците во САД, економското ембарго наметнато од САД на Куба и затворањето на политичките дисиденти кои се во опозиција на владата.

Куба е поделена на 14 провинции, 169 општини и една посебна општина (Isla de la Juventud).

Кубанската економија е под централна контрола на политичката влада. Во последните неколку години беа спроведени мали реформи за намалување на неликвидноста, зголемување на ефикасноста на компаниите и елиминирање на постојаниот недостиг на храна и други основни ресурси.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds