Белек едно од попознатите летувалишта во регионот Анталија

На јужниот брег на Средоземното Море во Турција се наоѓа Белек, едно од попознатите летувалишта во регионот Анталија.

Иако Белек е првенствено популарен меѓу туристите од целиот свет за летни одмори, тој е и град со тематски паркови, хотели од различни категории и терени за голф.

Поради својата местоположба, тој е одличен избор за оние туристи кои имаат желба да посетат антички локалитети, бидејќи во околината на Белек се наоѓаат три познати археолошки локалитети во тој дел од земјата.

Уживање за најмалите

Не е тајна дека на децата знаат да им здосадат за време на летниот одмор. Но, тоа не може да се случи во Белек, бидејќи „Земјата на легендите“ се наоѓа во близина на ова одморалиште.

„Antalyatouristinformation“ истакнува дека се работи за исклучително простран тематски парк, кој често го нарекуваат „Дизниленд на Анталија“.

Освен дури 55 тобогани, овој тематски парк содржи и дел за љубителите на авантурите. Овде стануваат возможни речиси сите видови возења што може да се замислат, што важи дури и за возење со гондола по каналите.

Малите остануваат маѓепсани за време на нивната посета, бидејќи каде и да се свртат ќе имаат можност да видат еден од ликовите од бајките. Во рамките на забавниот парк „Земја на легендите“ има повеќе од стотина продавници во кои се продаваат разни стоки, а особено е привлечно да се гледаат емисиите во вечерните часови, придружени со светла и ласери.

Најголемиот рафтинг центар во Турција

Иако можете да уживате на плажите, пливањето и сончањето во Белек, љубителите на авантурите и зависниците од адреналин кои го посетуваат ова турско одморалиште често избираат да го посетат кањонот Копрул.

Тоа е најголемиот рафтинг центар во целата земја, кој е оддалечен само нешто повеќе од 60 километри од Белек.

Не се работи само за кањонот, туку и за површината на националниот парк, кој зафаќа површина од 366 квадратни километри.

Трасата долга 12 километри им нуди можност на љубителите на рафтинг да уживаат во брзаци на различни површини и нивоа на тежина, како и во проѕирна вода. Дополнителна предност е што во овој кањон може да се организира рафтинг во текот на целата година.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds