Мароко, прекрасна земја која има што да понуди

Оние кои го посетиле Мароко велат дека луѓето се многу љубезни и дарежливи, дека храната е вкусна и дека пејзажот е прекрасен. Сепак, не сите беа опремени со информации што требаше да ги знаат пред да уживаат во оваа прекрасна земја.

Со овие совети, ќе го доживеете Мароко многу подобро.

Не ја пропуштајте пустинската турнеја

Кога ќе имате шанса да одите во Сахара? Реално, шансите се мали, затоа вклучете некаде во вашите планови патување во оваа пустина кога сте во Мароко, пишува „Ние го направивме тоа на нашиот начин“. Од Маракеш е на околу 10 часа, додека од Фез е околу седум часа. Ако сакате вистинска авантура, тогаш ќе уживате во овие кривулести патишта до Сахара.

Неколку совети за пари

Валутата што се користи во Мароко е дирхам и можете да ги набавите на аеродром. Затоа најдобро е, штом пристигнете, веднаш заменете ги парите. Бидете свесни дека можеби ќе сакате да менувате пари на банкомати во градот кои имаат опција за англиски јазик, но тие нема да исплатат пари, а ако се префрлите на француски, тие ќе работат добро. Секогаш имајте готовина со вас, бидејќи многу места нема да прифаќаат картички. Исто така, внимавајте на џепчиите.

Водата не е за пиење

Всушност, водата е безбедна, но само за локалното население. Немаат проблем со тоа, пијат директно од чешма, но тоа не е случај со туристите. Но, не грижете се, можете слободно да ги миете забите или овошјето и зеленчукот, ништо нема да ви се случи.

Тоалетна хартија насекаде

Јавните бањи во Мароко не се многу пријатни, па немојте да се изненадите ако се дури и под земја. Во овој поглед, знајте дека честопати нема да има насекаде тоалетна хартија, затоа секогаш носете ја со себе во чантата.

Интернетот не е многу добар

Ова не е случај само во оваа африканска земја. Кога е отворен Wi-Fi, тогаш сите се поврзуваат и не е силна врска. Меѓутоа, ако посетите хотел или ресторан, речиси секаде каде што имаат интернет, само прашајте ги за кодот и ќе можете без проблем да испратите фотографии од вашето патување до вашите најблиски.

Долго чекање во објекти

Доколку сте гладни и одлучите да јадете вкусен оброк во ресторан, подгответе се да чекате подолго. Ова може да биде проблем особено ако сте во брзање.

Не изнајмувајте автомобил за изнајмување

Ако не ги познавате добро нивните патишта, не ризикувајте да изнајмите автомобил бидејќи ќе ве откорнат. Сепак, патиштата често се тесни, во изградба или затворени, па затоа е побезбедно да се земе такси или автобус.

Високи трошоци за сместување

Иако може да заштедите на едно место, на друго ќе дадете повеќе отколку што ви треба. Така е, на пример, со сместувањето, кое е изненадувачки скапо. За приватна соба или стан можете да платите многу висока цена, а можете и ефтино да поминете ако спиете во хостел со неколку луѓе во иста соба. А тоа, ќе признаете, е многу незгодно.

Населението добро зборува јазици

Ако добро знаете англиски, тогаш не треба да се грижите. Иако можеби не ви изгледаат така, Мароканците се добри познавачи на споменатиот јазик, како и на францускиот, нивниот мајчин јазик, арапскиот и берберскиот.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds