Хамбург- Венеција на северот од Германија

Повторно на патот

Патот води и до Берлин – преку Грац (и недалеку од Линц и Лајпциг), но бидејќи Хамбург е на самиот север на Германија, од Загреб ќе поминете 1300 километри за околу 13 часа. Доколку на натпреварот помеѓу Хрватска и Албанија одите по „познатата“ рута, која минува низ Минхен, Салцбург и Берлин, ќе ви требаат три часа подолго. Во суштина, заклучокот е повторно ист – не е најблиску на светот, но со добро друштво и смена зад воланот не е ни премногу страшно.

Од друга страна, одличната вест е дека ако веќе сте во Берлин бидејќи навивањето ви е во крвта, Хамбург не е далеку. Со автомобил растојанието ќе го поминете за околу три часа, а бидејќи германските железници се малку подобри од нашите, со воз, во зависност од линијата, ќе пристигнете за 1:45 – 2:30 часот. Милина.

Ја истраживме и опцијата за пристигнување со авион, но тоа е големо не, освен ако не сакате да банкротирате или да се онесвестите од чекањето. Од Skyscanner велат дека нема директен лет од нашата метропола, а доколку одите на 18 јуни и се вратите на 20 јуни нуди опција да одите со нашата национална авиокомпанија, а цената на билетот е нешто помала од 600 евра. Добро е што трансферите во Франкфурт (односно во Виена на враќање) се минимални, а треба да стигнете за 3, 3 и пол часа. Има и поевтина опција за билети, за околу 300 евра, но патувањето би траело подолго отколку кога би оделе со автомобил, што не е среќно.

Пристанишен град? И многу, многу повеќе

Самиот град е дом на 2 милиони души, поширокото градско подрачје има уште половина милион повеќе, а тој е метрополитен со своите 5,5 милиони живи луѓе – дури и поголем од Хрватска. По Берлин, тој е вториот по големина германски град, а по Ротердам – ​​второто по големина европско пристаниште. Иако тешко настрада во Втората светска војна, по неа стана дел од Западна Германија и се разви во моќен центар кој останува до ден-денес.

Сега, иако луѓето ќе извикаат „пристаниште“ при самото спомнување, тоа не треба да биде првата асоцијација што вие како туристи ја имате со градот. Неговата површина е огромна, двојно поголема од Лондон, а исто така е еден од градовите наречени „Венеција на северот“. Искрено, малку е досадно да се слуша за „Венеција на северот“ затоа што претпоставувам дека секој град со канали и море од мостови го добива тој епитет, без разлика дали е Бриж, Амстердам или, како што е сега – Хамбург. На крајот на краиштата, иако Венеција е една и единствена и апсолутно неспоредлива, овде можете да видите и доживеете уште повеќе, на реката Елба, канали и 2500 мостови. Градот изобилува и со високи цркви, а со оглед на големината на просторот има доволно паркови и зеленило за квалитетен одмор на очите.

Можно е и да се посветите на културата. Концертната сала Елбфилхармонија (прекрасен изглед, внимавајте на локацијата на реката и брановитиот покрив) го украсува Хамбург повеќе од седум години, а има и музеи, театри, изложби… Верувајте, не е полошо од Берлин, сите што биле овде пцујат. А кога зборуваме за музика, невозможно е да не ги спомнуваме Џон, Пол, Ринго и Џорџ (ако некогаш сте слушале музика, веднаш знаете дека тоа се Битлси). Па, додека бендот сè уште не беше познат, од 1960 до 1962 година, четворката од Ливерпул свиреше во клубовите од Хамбург. Од 2008 година, во чест на нив во градскиот округ Св. Во Паула се наоѓа плоштадот Битлси каде се поставени силуетите на познати тафтувани мажи. Исто така, интересно е да се забележи како брзо се одвиваше зближувањето на „смртни непријатели“ – само 15 години по конфликтот што збриша милиони од лицето на земјата, британски бенд дојде да настапи во Германија.

Движење низ градот

Мора да ви биде јасно дека ова е Германија. И дека Хамбург е втор по големина град во Германија. Значи каков јавен превоз може да биде само совршен. Подземни, надземни, автобуси, споделување на автомобили… И сите љубители на зеленилото и одржливоста ќе го најдат својот пат бидејќи Хамбург е исто така исклучително пријателски настроен кон оние кои претпочитаат да се движат со педали.

Summa summarum, со Хамбург, без разлика дали одите за време на еврото, или некаде во блиска или далечна иднина, не можете да пропуштите. Или да го позајмите фудбалскиот сленг речник на нашите соседи – овде нема да „го пропуштите цел фудбал“.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds