Неум, Босна и Херцеговина – Летувајте на море со цени како во Дојран

Сте помислиле ли дека на море можете да одите во Босна и Херцеговина. Единственото место во Босна на море се вика Неум. Нуди евтино летување а тоа е најважно за македонските туристи.Можете без проблем да седнете на ручек без постојано да гледате во ценовиникот.

фото Аваз.ба

На плажите може да си понесете и чадор и лежалка од дома а температурата речиси никогаш не надминува 35 степени.

Вреди, да му дадете шанса, зарем не?

Инаку,Неум е единствениот крајбрежен град во Босна и Херцеговина и се наоѓа на јужниот дел од земјата, на брегот на Јадранското Море. Градот има важна географска положба бидејќи претставува единствениот излез на Босна и Херцеговина кон морето.

Неум е туристичка дестинација позната по своите убави плажи, чистото море и пријатната медитеранска клима. Градот нуди различни видови на сместување, вклучувајќи хотели, апартмани и приватни сместувачки капацитети, кои привлекуваат туристи од целиот свет, особено за време на летните месеци.

Покрај плажите, Неум нуди и можности за различни активности како што се водни спортови, риболов и нуркање. Туристите исто така можат да уживаат во локалната гастрономија, која вклучува свежа риба и морски плодови, како и традиционални босански јадења.

Во близина на Неум се наоѓаат и неколку историски и културни знаменитости. Градот е близу до границата со Хрватска, што овозможува лесен пристап до познатите туристички дестинации како што се Дубровник и Сплит. Ова го прави Неум идеално место за комбиниран одмор, каде што туристите можат да уживаат во мирниот престој на брегот, а истовремено да посетуваат и други атракции во регионот.

Со својата убавина, гостопримливост и различни можности за одмор, Неум претставува важна точка на туристичката мапа на Босна и Херцеговина.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds