Халштат магично место кое мами со совојот изглед

Кога мислиме на Австрија, нашата прва асоцијација е секогаш нејзиниот главен град – Виена. Меѓутоа, оваа земја крие и некои други убавини, како Халштат и нејзините езера.

Еден од најубавите градови во Австрија е споменатиот Халштат. Прошетката низ овој магичен град ќе ви даде чувство дека сте во бајка. Ова шармантно и живописно село, како да е, се наоѓа на брегот на езерото Халштат и е опкружено со Дахштајн Алпите, поради што Халштат е делумно познат по својот неверојатен пејзаж, богатата историја и културното наследство, пишува „Нова на патот. “.

Овој град е познат по производството на сол, а името го добил по периодот на Халштат, кој бил значаен дел од раното железно време во Европа. Денес е најпознат по своите живописни пејзажи, а целиот град е на листата на светско наследство на УНЕСКО. Ги има најшармантните мали куќички и културни атракции, а неговата големина го олеснува истражувањето на локацијата – пеш. Вреди да се посети, па ви даваме совети за осум работи што не треба да ги пропуштите.

Кога е најдобро време за посета?

Со оглед на тоа дека е блиску до Алпите, доколку сте љубители на снегот и зимската атмосфера, тогаш овој период од годината е вистинскиот за вас. Сепак, советот е дека најдобро е да го посетите во март, април, мај, октомври и ноември, кога всушност е најдобро време да го посетите. Нема да има премногу туристи, а сите атракции што треба да ги видите се отворени.

Прошетка низ стариот град

Овој дел од Халштат е вистинска атракција! Ќе се чувствувате како да сте посетиле бајка, бидејќи има слатки мали улици, неверојатни плоштади, цркви и многу повеќе за истражување.

Излезете на езерото Халштат

За 15 евра можете да изнајмите брод и да тргнете на кратко, но слатко патување. Ако времето е топло, можете да ги „избркате“ стапалата од чамецот и да уживате во водата што ве преклопува од површината на езерото.

Посетете рудник за сол

Ова е нешто многу специфично за овој град. Сигурно не сте знаеле дека во Халштат се наоѓа најстариот рудник за сол во светот? Кој би рекол. Ваквото мало и магично место „крие“ интересни информации. Има и организирана тура која трае два часа и вреди секоја минута.

Не ја заобиколувајте костурницата

И ова е една од работите што е уникатна за ова место. Костурницата е скриена зад католичката парохиска црква во Халштат, во капелата Свети Михаил од 12 век. Таму се чуваат черепи и коски, а оваа костурница е дом на најголемата колекција на насликани човечки черепи во Европа. Тие се украсени со цветни и геометриски шари со сите имиња на покојниците.

Тука е и музејот Халштат

Ова е навистина локација што не треба да се занемари. Посетата на музејот ќе ве однесе на интересно патување во богатата историја и култура на целиот регион. Сместен е во живописен амбиент и прикажува артефакти, експонати и дава увид во праисториското минато на Халштат. Во текот на сезоната е отворен секој ден, но е затворен во понеделник и вторник од ноември до март.

Искачете се на Skywalk во Халштат

Ако сакате пешачење, Hallstatt Skywalk е вистинското место за вас. Се наоѓа на планина над Халштат од каде ќе најдете неверојатен поглед. Можете да дојдете со жичарница што е забавен и брз начин да стигнете таму, или друга опција е пешачење. Нема да ви одземе повеќе од еден час, патеката е стрмна, така што навистина не се препорачува за некој кој не е агилен или се плаши од височини. Меѓутоа, кога ќе пристигнете, глетката веднаш ќе ви го одземе здивот. Можете да се одморите во ресторанот и кафулето.

Ледената пештера Дахштајн

Ова е вистинско природно чудо кое не смее да се остави неистражено. Ледената пештера е прекрасен лавиринт од ледени формации обликувани од вековните снежни врнежи во глечерот Дахштајн. Може да се качите со жичара до платото пред да тргнете да ја истражувате пештерата. Се препорачува да се облекувате топло.

пет прсти“

Сместено на работ на карпестите планини Дахштајн, соодветно е именувано поради неговите екстензии слични на раката. Секој „прст“ нуди уникатен поглед на алпскиот пејзаж и е совршен за прошетка по турата во пештерата.

Екскурзија до Свети Волфганг

Повторно и повторно живописни критики. На само 40 минути возење од Халштат, тој е најдобро познат по црквата изградена во 1400-тите со врежан готски олтар и многу екстравагантни религиозни слики и статуи.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds