Најинтересните места за преноќување!

Сигурно секој сака барем еднаш да преноќи во некое интересно сместување. Со оглед на тоа што бројот на такви места речиси се удвои во изминатите неколку години, нашите избори сега исто така значително се проширија. Многу сопственици на ресторани сфатиле дека ова е еден од начините за привлекување гости, па поради овие причини решиле да ја изразат својата креативност и да ја наречат луксуз.

Меѓутоа, доколку барате интересни места за престој, некои од овие необични хотели можат да ви бидат инспирација.

1. Подводен хотел

Подводниот хотел на Малдивите е искуство кон кое се стремат многу туристи веќе неколку години. Собите се, се разбира, под вода, а ѕидовите се направени од аквариумско стакло, преку кое можете да го набљудувате прекрасниот свет под површината на тиркизната вода.

2. Шатор со балон

Не само што Малдивите се патување од соништата за повеќето, туку сега нуди и друго, малку чудно искуство. Имено, тој се наоѓа на островот Финолху и е наречен „Beach Bubble“.  Иако функционира како оние топчиња за базен во аква паркови, кои се одлична забава за децата и оние кои сакаат да „трчаат на вода“. Овој балон стои цврсто и ви нуди сон под ведро небо и поглед на тиркизната вода.

3. „Конус“

Куќи на дрво – од детството нема кој не ги сакал во својот двор. Но, сè уште не сте виделе ваква куќа. Се наоѓа во Калифорнија во Бони Дин, токму во круните на високите борови дрвја. Изгледа како шишарка, направена од соларни панели, а внатре има место за две лица. Ако се прашувате како да стигнете до тоалетот, спуштете се со скалата до подот каде што се наоѓаат тоалетот и терасата.

4. Боинг 747

Љубителите на авиони ќе се налутат по овој. На Бали има „пензиониран“ гигант Боинг 747, кој е претворен во луксузна вила. Во авионот ве чекаат две спални соби и базен.

5. Куќа „Хобит“.

Во Холандија можете да го посетите селото „Хобит“, слично на популарната серија. Пензиите закопани во земја ќе бидат вистинско ново искуство од самиот почеток – од моментот кога ќе влезете низ тркалезната дрвена врата.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds