Европски врвни знаменитости, места за кои однапред треба да купите билети


На самиот југ на Шпанија, во прекрасната Андалузија, се наоѓа градот Гранада. И во тој прекрасно убав град своето место го најде познатата палата Алхамбра.

Да, за посета на некои знаменитости, билети може да се купат од денес до утре. Но, овие знаменитости, кои можеме да ги наречеме и оние од А-листата, не се меѓу нив. За да ги видите, неопходно е да планирате барем неколку дена однапред, ако не и повеќе. Ова се само дел од овие глетки, а нашиот совет е едноставен – резервирајте си билет навреме.

Тајната вечера (Милан)

Во главниот град на модата можете да правите што сакате. Уживањето во модни ревии, гледање врвни спортски настани, слушање концерти во култната Ла Скала, посета на величествената катедрала се само дел од она што може да се ужива во Милано.

Исто така, една од најпознатите слики на сите времиња – “Тајната вечера” на Леонардо да Винчи – била скриена во Милано. Се наоѓаше во црквата Санта Марија дел Грацие, а очевидци велат дека буништето за билети буквално може да биде толку големо што треба да се резервира два месеци однапред. Затоа, доколку сакате да го видите ремек-делото на Леонардо, не сетете се да побарате билети кога ќе пристигнете во Милано, туку направете го тоа добро однапред.

Пантеон (Рим)

Да останеме уште малку во татковината на културата и храната, Италија. До неодамна немаше влез во овој иконски храм, со око на куполата, а во него едноставно влегувавте од улица. Сепак, од 03.07.2023 година, посетата на Пантеон веќе не е бесплатна, туку се наплаќа (освен ако не сте наполнети 18 години) за симболични 5 евра. Но, треба да се земе предвид и резервацијата која треба да се направи барем неколку дена однапред за да се добие место во Пантеон.

Куќа на Ана Франк (Амстердам)

Сигурни сме дека сите ја знаете приказната за малото девојче Ана Франк, кое трагично го заврши својот живот за време на Втората светска војна во концентрационен логор. Но, пред тоа, Ана и нејзиното семејство се сокриле во стан во Амстердам, кој денес е претворен во музеј.

Сега, бидејќи повеќе од милион луѓе го посетуваат домот секоја година, неопходна е добра организација за посетителите. Затоа, билетите се купуваат на прилично „специјален“ начин; билетите за следните шест недели се продаваат секој вторник во 10 часот. Имајте го тоа на ум ако сакате да ја видите познатата куќа.

Алхамбра (Гранада)

На самиот југ на Шпанија, во прекрасната Андалузија, се наоѓа градот Гранада. И во тој прекрасно убав град своето место го најде познатата палата Алхамбра. Самата палата нуди мал милион опции, а некои делови од палатата, како и градините се бесплатни за посета. Сепак, најатрактивниот се плаќа, а со купување на билет го добивате вашето време за влез.

Секако, може да се случи да најдете билети во ист ден, но сепак, со оглед на тоа дека може да се купат три месеци однапред, не греши, туку планирајте посета за на мир да го видите ова чудо на маорската архитектура.

Бакингемската палата (Лондон)

Најпознатата кралска палата во светот, домот на британското кралско семејство служи како дом и место за работа, но по некое чудо е отворена за туристички посети во одреден дел од годината. Десет летни недели вратите му се отворени (добро, некои, се разбира не сите), а можете да ѕирнете и одблиску да го видите животот на кралското семејство.

На официјалната веб-страница, можете да резервирате турнеја, но и да побарате да бидете известени по е-пошта кога билетите се достапни.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds