Откријте го шармот на Марса Алам, неодамна скриеното египетско богатство

Марса Алам е несомнено едно од најмладите одморалишта во Египет. Сместено на западниот брег на Црвеното Море, на 220 километри од Хургада, некогаш скриен бисер, ова место пред десет години стана привлечно и достапно за секого.

Покрај прекрасните песочни плажи, меѓу кои најпознат е Абу Дабаб, Марса Алам е позната и по своето смарагдно-тиркизно море.

Гостите овде можат да уживаат во недопрената природа на националните паркови кои се наоѓаат во коралните гребени, како и да пливаат со желки и да гледаат разни риби, октоподи и гриви. Овој рај за нуркачи со прекрасни луксузни одморалишта и историски споменици во областа, им овозможува на сите добро да се забавуваат и ветува дека никого нема да остави рамнодушен.

Pickalbatros Sea World 5* се наоѓа на околу 17 километри од Ел Кусеир, на околу 60 километри од аеродромот Марса Алам и на околу 160 километри од аеродромот во Хургада.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds