Мајорка, бисерот на Медитеранот, место со култура , добра храна и фантастични плажи

Ако се двоумите каде да одите на одмор, а сакате тоа да биде остров, тогаш Мајорка треба да биде вашиот избор.

Прекрасни плажи, добра храна, гостопримливи луѓе и многу повеќе може да се најдат на овој шпански остров во Медитеранот. Нуди по нешто за секого и сигурно е дека никој нема да го напушти ова место без силни впечатоци.

Мајорка е најголемата колекција на острови лоцирана на источниот брег на Шпанија и е поразновидна од Балеарските Острови. Го има и планинскиот венец Сера де Трамунтана кој се протега долж северниот брег, додека внатрешноста на островот може да се пофали со зелени површини покриени со насади со маслинки, бадеми и рогачи, пишува „Travel.usnews“.

Средновековниот град Палма е богат со високи катедрали и палати, додека тесните и чудни улици и плоштади се прекрасни да се видат на свој начин. Ако на сето тоа додадете локална култура, добра храна, вино и музика, тоа е нон-стоп забава.

Најдобро време за посета на овој остров е од март до мај кога температурите се удобни, додека летото е најмногу преполно. Летото на Мајорка трае долго, до септември, но и есента на овој остров знае да биде убава. Ако сакате да летувате овде, најдобро е да барате сместување во текот на јануари или февруари, што тогаш е најприфатливо.

Иако официјално нема религија која е најбројна овде, добар дел од населението се римокатолици, што се одразува на бројните фестивали во текот на годината, што покажува дека Мајорка е отворено и пријателско место за луѓето од целиот свет. светот. На островот се зборува шпански или каталонски, но секој што работи во туристичката индустрија одлично зборува англиски.

Мајорка нуди широк спектар на храна, но некои традиционални јадења како arroz brut (мајорканска паела) или llom amb col (свински бут и зелка) се најпопуларни. За подобро да ја почувствувате привлечноста на ова место, најдобро е да го обиколите со автомобил, што ќе ви даде слобода дополнително да го истражувате островот.

ona.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds