Омиленото место за екскурзија на Италијаните, прекрасниот остров Боромео

Прекрасниот остров Боромео, кој се наоѓа недалеку од Милано, од пролет до зима на посетителите им нуди поглед во минатото, но и шарени градини каде талкаат пауни...
Пред 400 години, Isola Bella беше гол остров со две мали цркви, неколку зеленчукови градини и куќи во кои живееја рибари, а денес е популарна туристичка атракција, со редовен превоз со траект од Стреса, Лавено, Паланца и Интра. Тој е домаќин и на годишниот музички фестивал „Стреса“.

Миланското аристократско-црковно семејство Боромео го поседува тој прекрасен остров, како и островот Мадра. Боромските острови се наоѓаат во езерото Маџоре на северот на Чизма и имаат околу 200 жители.

Isola Bella се наоѓа веднаш до градот Стреса, до кој може да се стигне со воз од Милано за околу еден час. Тоа е омилена викенд дестинација на Италијанците, но и на туристите кои сакаат да ја истражуваат Италија. Островот е долг 320 метри и широк 400 метри и поделен на палата со градина и мало рибарско село.

Изола Бела почна да го менува своето лице во 16 век, кога започна грандиозен проект за уредување. Со повеќе од 20 соби и галерија со ремек-дела на Рафаел и Тицијан и раскошна градина со статуи, обелиски и фонтани, Палацо Боромео претставува прекрасно историско наследство, но љубителите на природата ќе речат дека токму градините со најразновидните растенија се најубавиот на островот.

Што да се види?
Прекрасниот приказ на ретки цвеќиња и растенија вклучува вековно дрво камфор, џиновски караница чии листови достигнуваат два метри, миризлив османтус, екстремно ретката Halesia diptera со цвеќиња што личат на снегулки, ѕвезден анасон и мексикански бор.

Огради од зеленика, камили, рози, олеандери и цитрусни овошја, меѓу кои слободно шетаат бели пауни, претставуваат нереална глетка, а ако имате среќа, тие ќе ја рашират опашката за да ги видите во полн сјај. Градините на двата острови припаѓаат на престижниот круг на Британското кралско хортикултурно друштво.

Покрај растенијата, внимание привлекува и креветот на Наполеон. Наполеон и неговата сопруга Џозефина ја посетиле Исола Бела на крајот на 18 век, креветот во кој спиел сè уште е изложен. Неверојатната (и малку бизарна) колекција на кукли во палатата покажува со што се забавувале децата пред мобилните телефони и интернетот, а пештерата во подрумот со мозаици направени од камења и школки, каде што се разладувале жителите на палатата. надвор во топлите летни денови, исто така вреди да се погледне.

Кога да патувате?
Во текот на зимата островот е затворен за посетители, а сезоната обично се отвора со првите денови на пролетта и трае околу ноември. Билетите може да се купат на билетарницата, на влезот во палатата, која се наоѓа веднаш до пристаништето за бродови, но поради гужвата (особено во лето) се препорачува однапред да се купат билети преку Интернет.

Во моментов, билетите за Isola Bella чинат 38 € за возрасни и 22 € за деца, со комбинирани билети достапни за други атракции како што се Палавичино паркот и Isola Madre, кој исто така има прекрасна историска зграда, иако помалку спектакуларна од палатата на Isola Bella. и прекрасни градини.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds