43 метри адреналин, небесната скала во Австралија на која нема предомислување

Ако ви недостига возбуда во животот, за прилично голема доза на возбуда можете да се упатите кон австрискиот глечер Дахштајн и Цвизелалм, помалку од еден час возење од Халштат. Таму ќе ве пречека небесната скала долга 40 метри (Donnerkogel Klettersteig), која премостува голема клисура до врвот на Донеркогел преку ферата на височина од околу 700 метри од земјата.

„Патот до рајот“ (како што се нарекува и „Небесната скала)“ е кревач бидејќи ќе ви треба малку храброст за да ја надминете висината и изложеноста на отворен простор, но од перспектива на качување, тоа е еден од полесните делови на се искачи.

Како да стигнете таму?
До небесната скала може да се стигне од езерото Госау со жичарницата Госаукам до Цвизелалм. Оттаму следете ја патеката околу пет минути до колибата Габлонзер, а потоа свртете лево на патеката 611 и потоа пешачете околу 20 минути додека не стигнете до Торлег и спуштете се накратко додека не го видите кабелот што го означува почетокот на виа ферата. Можете да спиете во кабината и да заминете рано наутро за да ја избегнете гужвата на скалата.

Иако скалата не се смета за напорна во споредба со другите делови на искачувањето, не ја потценувајте. При силни ветрови или кога други планинари се на скалата, движењето може да биде вознемирувачко. Скалата дефинитивно ќе ви го забрза срцето, но тоа е само еден од многуте моменти на Донеркогел.

Преку Ферата
Виа ферата Донеркогел не е мачкина кашлица, но по целата рута ќе уживате во погледите на алпскиот пејзаж на Дахштајн со прекрасното езеро Госаузе. Искачувањето трае околу три часа и опфаќа различни терени кои се движат од средни до тешки. Исто така, откако ќе тргнете, навистина нема добар начин да се свртите. Нема да можете да се вратите назад бидејќи нема алтернативен пат додека не стигнете до врвот.

Затоа, треба да бидете во добра физичка кондиција и да имате одредена техничка способност за качување пред да се впуштите во ваков предизвик. За среќа, областа Госау е виа ферата мека, така што можете да вежбате на полесни правци пред да се впуштите во понапорни авантури за искачување. На крајот ќе ве пречека врв обележан со голем крст, каде што можете да се тапкате по грбот или да играте славенички танц, уживајќи во глетката. Откако ќе се потпишете во книшката, следете ја патеката назад до колибата.

Езерото Госау
По искачувањето, можете да се разладите и одморите на езерото Госау или да продолжите кон Халштат. Трогнат од убавината на езерото, светскиот патник и научник Александар Фрајхер фон Хумболт го прогласил за божјо око. На езерото можете да пловите и чамци, да се пробате во SUP, како и да најдете убави места за пливање или уживање во глетката под површината. Таму ќе најдете и сместување, како и ресторан на брегот кој нуди австриски специјалитети со акцент на рибата. На терасата има и пивска градина, доколку сакате да седнете на пиво и да уживате во пејзажот.

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds