Футуристички Ријад: Зошто да се посети и што да се види во главниот град на Саудиска Арабија

Кралското минато на Саудиска Арабија најдобро може да го доживеете во палатата Ал Масмак, историска тврдина во срцето на Ријад. Изградена во 19 век и опкружена со песок, оваа палата била важна во клучните моменти во историјата на кралството.
Пред неколку години, веројатно немаше да ја напишеме оваа статија, но Саудиска Арабија се повеќе се отвора кон светот. Иако на веб-страницата на МНР пишува дека е потребна дополнителна претпазливост и подетални информации и дека од жените се очекува дискретно да се однесуваат и покрај укинувањето на ограничувањата за задолжително носење фереџе, Арабија повеќе не е „плашница“ бидејќи туристичка дестинација. Како граѓани на Хрватска, мора да аплицирате и за туристичка виза, што може да се направи преку Интернет.


Футуристичкиот главен град на Саудиска Арабија, Ријад, е комерцијален и финансиски центар лоциран на пустинско плато во центарот на земјата. Градот е „родното место“ на Кралството Саудиска Арабија, каде старите палати успешно се надополнуваат со модерни облакодери, трговски центри и луксузни ресторани.

Златните песочни дини во Ријад, исто така, нудат многу активности, вклучително и возење со песок и возење велосипед со четири, така што дефинитивно има нешто за секого овде. Неодамнешното формирање на нова меѓународна авиокомпанија Riyadh Air, покажува дека Саудијците се сериозни во врска со туризмот. Кога ќе слетате во Саудиска Арабија, не пропуштајте да ги посетите овие места.
Скај мост: возбудлива панорамска авантура
Сместен на 300 метри над земјата, закривениот Скај мост им нуди на посетителите поглед од птичја перспектива на огромните пространства на градот. Ова архитектонско чудо се наоѓа помеѓу двете кули на Кралството Центар, обезбедувајќи доза на адреналин.

Додека стапнувате на мостот со стаклен под, можете да видите панорамски поглед на хоризонтот на Ријад кој постојано се развива, комбинација од блескави облакодери и огромното пространство на арапската пустина.

Национален музеј на Саудиска Арабија: Потопете се во историјата
Се наоѓа во импресивна модернистичка зграда и прикажува артефакти и експонати кои го следат наследството на кралството од античките цивилизации до денес. Прошетајте низ салите на музејот и восхитувајте се на артефакти, вклучувајќи античка керамика, текстил и бесценети уметнички дела. Видете врежани карпи, модели и целосна реконструкција на гробницата на Набатеј на Мадаин Салех.

Национален музеј на Саудиска Арабија: Потопете се во историјата
Се наоѓа во импресивна модернистичка зграда и прикажува артефакти и експонати кои го следат наследството на кралството од античката цивилизација до денес. Прошетајте по ходниците на музејот и восхитувајте се на артефактите, вклучувајќи античка керамика, текстил и безвременски уметнички дела. Можете да видите врежани карпи, модели и целосна реконструкција на гробниците на Набатеј во Мадаин Салех.

Додека ги истражувате украсените соби и високите ѕидови на палатата, побарајте неверојатни фотографии од Саудиска Арабија кои датираат од 1912 до 1937 година и видете го животот во таа минато време.

Вади Намар: Оаза во пустината
Избегајте од градот и упатете се кон оазата Вади Намар, парк полн со бујно зеленило изграден покрај браната Намар долга 2 километри. Во паркот има индустриско езеро и брана, а можете да пешачите или да возите велосипед по патеки кои се протегаат над 2.000 метри.

Тезги со храна и излетнички места се исто така достапни за да се опуштите и да избегате од урбаната гужва и врева. За деца има игралишта и можности да се хранат домашните патки. Со други зборови, ќе посетите оаза, ќе се оддалечите од градската гужва и нема да ви недостига забава.

Булевар Ријад Сити: каде културата се среќава со трговијата
Искусете ја енергијата на булеварот Ријад, најголемиот забавен центар во градот, каде културата и трговијата се спојуваат во блескав приказ на светла и звуци. Се протега низ централната деловна област на градот, „Ријад Сити Булевар“ нуди дизајнерски продавници, врвни ресторани и бројни опции за забава - вклучувајќи театарски претстави во театарот Бакр Ал-Шедди, картинг и скијање во „снежната зона“.

punkufer.hr

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds