(ФОТО) Илјадници луѓе на Острог преспаа под ведро небо само за да стигнат на Литургијата, некои пешачеа и 100 километри

Илјадници луѓе се собраа во Острог по повод празникот Свети Василиј Острошки. Во текот на вчерашниот ден, групи верници пристигнаа од различни делови на Црна Гора, Србија и Република Српска кои пешачеа стотици и десетици километри до манастирот Острог за да присуствуваат на денешното бдение и литургија овде.

Платото пред манастирот беше преплавено со шатори, вреќи за спиење и ќебиња на оние кои вчера дојдоа пеш, со автобус или со автомобил да присуствуваат на вечерната богослужба, пишува Блиц.

Многумина спиеја токму таму, под ведрото небо, а бидејќи немаше место сите да се приближат до манастирот, голем број верници спиеја на патот и ливадите блиску до светилиштето.

Во попладневните часови во Горниот Острошки манастир дојде Високопреосветениот митрополит г. Јоаникије со епископите Теодоси од Рашко-Призренски, Кирил од Буенос Аирес и Југо-Централна Америка и во пензија Јован. Тие служеа празнично бдение и на полноќ покрај моштите на свети Василиј се читаше акатистот на Светителот, додека верниците цела ноќ се поклонуваа и целиваа мошти.srpskainfo.com
Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds