Втората страна на Дунав, убавата Виена

Виена е секогаш добра идеја, па ако веќе сте ја посетиле, не е лоша идејата повторно да ја посетите. Главниот град на Австрија, кој се наоѓа на Дунав, е вистински град во човечки размери.

Зачудувачки архитектура линии на улиците; концертите на класична музика обезбедуваат пријатни мелодии; Палатите од ерата на Хабсбург му даваат на градот благороден шмек; и храната е одлична, од едноставни штандови за колбаси до ресторани од висока класа.

Всушност, Виена има безброј јадења што мора да ги видите и да ги пробате, а во вашата посета вклучи некои од следниве искуства…

Култури изобилство
Како главен град на Хабсбуршката империја и, подоцна, центар на европското високо општество за време на златното доба на градот, Виена е место за љубителите на културата. На пример, виенскиот музејски кварт е еден од најобемните европски музејски комплекси со 60 културни институции кои нудат нешто за секого. На музички план, многу познати композитори кои работеле во Виена, како Моцарт и Бетовен, оставиле трајно наследство. Можете да најдете концерти на класична музика речиси секоја вечер во неделата, но најдоброто место е Виенската државна опера.

По четиригодишно реновирање, „Виенскиот музеј“ повторно беше отворен на крајот на 2023 година и ја истражува историјата на градот. Музејот прикажува легендарни сувенири, како што е пловечка скулптура од кит од 1,5 тон, која некогаш била на покривот на сега затворениот историски ресторан.

Ако необичните музеи ви се повеќе, не пропуштајте го „Музејот на третиот човек“, ризница со артефакти од филмот од 1949 година со Орсон Велс, снимен во Виена.

Рај за љубителите на добрата клопа
Љубителите на месо во Виена ќе се чувствуваат како дома. Уживајте во käsekrainer, легендарниот градски колбас полнет со сирење, на традиционалниот штанд по една оперска вечер. Или пробајте ја ѕвездата на виенската кујна, легендарната винерска шницла - многу тенок, похован и пржен телешки стек - во традиционално бистро (или гастаус) како Ребхун.

Спротивно на тоа, неодамнешната репутација на Виена како најпријателски град во Европа за вегетаријанци не е гласина. Најпознатиот вегетаријански ресторан е TIAN, каде готвачот Пол Ивиќ ги претвора растенијата во уметност. Има многу ресторани од фарма до трпеза каде зеленчукот е ѕвезда, како што е Меинкланг Хофладен. Недалеку од градот, овој ресторан служи ручек од три јадења кој вклучува производи од фармата кои одлично се комбинираат со инвентивните биодинамични вина на ресторанот.

Уживање во вино
Иако Виена сигурно не е најпознатата винска дестинација во Европа, градот има две работи со кои е особено горд: Виена е единствениот главен град во светот кој произведува значителни количини вино во границите на градот и создава свое посебно вино, Гемиштер Сатц. Мешавина од до 20 сорти грозје, ова бело вино кое со векови се произведува како обично „трпезно вино“ неодамна ужива во момент на слава. Многу напредни ресторани во Виена, како што е MAST, во сопственост на двајца сомелиери, го чуваат Gemischter Satz. Упатете се во новиот природен вински бар во 7-миот арондисман, R&Bar, за да го пробате и голем број други вина.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds