Примамлив за голем број туристи, стариот град Почитељ во Босна и Херцеговина

Вгнезден во шармантната земја Босна и Херцеговина е волшебниот град Почитељ. Скриено богатство што ги повикува оние со страст за историјата, културата и чудата на природата.

Почитељ, необичен град со фасцинантно минато кое потекнува од 14 век, прикажува хармоничен спој на отомански и медитерански архитектонски стилови среде природните пејзажи што го одземаат здивот. Тоа е дестинација која ветува незаборавно искуство.

Почитељ има долга и фасцинантна историја. Градот првпат бил спомнат во пишаните записи во 1444 година и брзо станал важен центар на трговија и трговија. За време на Отоманската империја, Поцитељ бил важен административен центар, а многу од најпознатите градби во градот датираат од овој период. Во 16 век, Поцитељ бил зајакнат со камени ѕидови и кули, кои стојат и денес.

Една од највпечатливите карактеристики на Поцитељ е неговата уникатна архитектура. Градските згради се спој на отомански и медитерански стил, со многу згради со традиционални покриви со црвени ќерамиди и ѕидови од бел камен. Најпознатата градба во Почитељ е џамијата Хаџи Алија, која датира од 1563 година. Оваа прекрасна џамија е еден од најдобро зачуваните примероци на отоманската архитектура во Босна и Херцеговина.

Почитељ е опкружен со неверојатна природна убавина. Градот се наоѓа на брегот на реката Неретва, а околните ридови се покриени со бујни зелени шуми. Посетителите можат лежерно да се шетаат по брегот на реката или да се искачуваат на ридовите за неверојатен поглед на околните села. Блиските водопади Кравице се исто така популарна атракција, со нивните кристално чисти води и неверојатна природна убавина.

Почитељ е град полн со култура и традиција. Годишниот културен фестивал во градот е врв на годината, со традиционална музика, танц и храна. Посетителите можат да ги истражуваат и локалните занаетчиски продавници, кои продаваат рачно изработена керамика, текстил и други традиционални предмети. Вреди да се посети и уметничката галерија на градот, каде што се прикажува работата на локалните уметници.

Почитељ се наоѓа на само 30 километри јужно од Мостар, што го прави лесно еднодневно патување од оваа популарна туристичка дестинација. Посетителите можат да стигнат и до Почитељ со автобус или автомобил од Сараево или Дубровник. Градот е доволно мал за да се истражува пеш, но посетителите можат да изнајмат велосипед или да изнајмат локален водич за да ги истражат околните села.Поцитељ можеби е мал град, но има голем удар кога станува збор за историјата, културата и природната убавина. Без разлика дали сте заинтересирани да ја истражувате богатата историја на градот, да се восхитувате на неговата уникатна архитектура или едноставно да уживате во неверојатната природна околина, Почитељ е дестинација што не треба да се пропушти. Па зошто да не го додадете овој скриен скапоцен камен во вашата маршрута за патување и да го искусите сето она што Босна и Херцеговина може да го понуди?

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на архитектурата или едноставно некој што бара уникатно искуство за патување, Сараево е град кој мора да се посети и кој раскажува приказна за упорност и убавина. Додека шетате низ нејзината улица, шетате низ самиот наратив на Сараево - наратив кој продолжува да се пишува со стапките на секој посетител.

За повеќе информации за маршрутите за патување и културните сознанија во Босна и Херцеговина, останете следени на нашата страница на Фејсбук. Безбедни патувања, а вашето патување нека биде исто толку збогатено како и историјата што ја обликува оваа извонредна земја.

visit bosna.com

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds