Mагичната Сицилија, ја освојува душата

Има едно место на планетата кое може да ве остави без здив со своите нереални пејзажи, архитектура, храна, прекрасни плажи и магичниот дух на локалното население – а тоа е нереалната Сицилија.

Најголемиот остров во Медитеранот, кој поради својата ранлива положба беше „отфрлен“ од Италија, со векови е мета на бројни цивилизации. Овде шетаа Грци, Римјани, Картагинци, Арапи, Нормани, Шпанци... И каде и да одите, ќе го почувствувате нивното влијание затоа што духот на историјата се манифестира низ целиот остров - од Норманската палата во Палермо па се до долината на Храмовите во Агриџенто.

Ќе бидете маѓепсани од плажите кои ја инспирирале Хомеровата Одисеја, античките палати и храмови, но и приказните за мафијата кои се шират низ овој нереален остров кој секоја година привлекува милиони туристи поради својата богата историја, култура и неверојатно вкусна храна.

Ќе бидете маѓепсани од лозјата, житните полиња, илјадниците лимони, портокали и маслинови дрвја, но и од моќната планина Етна, на чии падини се прават некои од најдобрите вина што сум ги пробал во животот, црни маслинки, намаз од ф'стаци. и костен мед кој ќе ви ги разбуди сите сетила.

Историјата на овој остров е толку богата што, кога би почнал, би можел да напишам цела книга за него... Би ви кажал за доаѓањето на Грците, Картагинците и Римјаните, влијанието на Византија и Константин Втори ... За Феникијците и градот што го нарекувале Цвет (денешен Палермо, порано Зис или Сис, оп. надвор), потоа за Кралството Сицилија, кое процвета за време на владеењето на Роџер II Сицилиски и беше едно од најбогатите кралства. во Европа...

Дури и ако, како мене, си ги спакувал во фиока во главата сите оние лекции по историја што ги мразеше да ги учиш и наставниците го докажаа своето знаење, Сицилија ќе те маѓепса толку многу што ќе сакаш повторно да ги отвориш учебниците, побарај Интернет и дознајте кој влијаел на сè за да го направи овој остров архитектонски и духовно толку магичен.

И додека ги реновирате материјалите и ги пакувате куферите за да го посетите овој медитерански бисер по двочасовен лет, јас ќе ви откријам само малку сицилијански шарм... За почеток, ќе ви кажам дека не е коинциденција оние кои еднаш ќе дојдат на Сицилија секогаш се враќаат овде, бидејќи, колку и да сте добро организирани и авантуристички, овој остров е невозможно да се посети во еден здив... Не затоа што не е добро поврзан и патиштата се лоши. Напротив! Затоа што ќе сакате да поминете десет пати повеќе време отколку што сте планирале во секој град и на секоја локација. Да, тоа е толку неверојатно убаво. Затоа, подгответе се за нереална авантура на остров опкружен со три мориња и немојте да се изненадите кога ќе ви ги зароби срцето и душата.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds