Првиот музеј на среќата во целиот свет се наоѓа во главниот град на Данска

Пред четири години, додека светот се бореше со пандемијата, во историскиот центар на главниот град на Данска беше отворен музеј, на многу начини посебен

Во текот на изминатата година, главниот град на Кралството Данска освои неколку ласкави титули, а неодамна таму беше отворен многу необичен музеј. Освен интересните градби и богатото историско и културно наследство, туристите често го посетуваат Копенхаген и поради богатата гастрономска понуда, но и поради атмосферата која владее во овој дански град.

Во текот на изминатата година, Копенхаген ја презеде титулата Светска престолнина на архитектурата на УНЕСКО, додека беше окарактеризиран со „Travelandleisure“ како една од најдобрите дестинации за патување во 2023 година.

Најпознатите атракции на Копенхаген

Љубителите на скијањето и планинарењето кои го посетуваат главниот град на Данска ќе имаат можност не само да уживаат во понудата на првиот градски ски-центар, туку и во атракцијата што ја нуди „CopenHill“. Станува збор за ѕид за качување, кој се смета за највисок во светот. Во летниот период, освен ѕидот за качување, на посетителите им се достапни и бројни рекреативни содржини.

И денес во Копенхаген постои тематски парк кој е активен. Откако е основан во далечната 1843 година, паркот Тиволи е на второто место во светот во однос на антиката. Специфично за позицијата што ја зазема, бидејќи се протега на три острови, замокот Фредериксборг, во кој денес се наоѓа Националниот историски музеј, е исто така добро позната атракција на Копенхаген. Не помалку важна е статуата на Малата сирена, која се смета за еден од симболите на главниот град на Кралството Данска.

Првиот таков музеј во светот

Пред четири години, додека светот се бореше со пандемијата, во историскиот центар на данската престолнина беше отворен музеј, по многу нешта посебен. На површина од околу 240 метри квадратни, почнувајќи од 14 јули 2020 година, се наоѓа и Музејот на среќата во Копенхаген.

Идејата за отворање на овој уникатен музеј ја дале вработените во „Институтот за истражување на среќата“ од крајно практични причини. – Мислам дека луѓето замислуваат дека Институтот е магично место – соба полна со кученца и сладолед. Но, ние всушност сме само осум луѓе кои седат пред компјутерот и ги следат податоците – изјави извршниот директор на таа институција Мајк Викинг за CNN и додаде:

– Затоа помисливме, зошто да не создадеме место каде луѓето ќе можат да ја доживеат среќата од различни перспективи, и да организираме изложба, која ќе им даде можност да станат малку помудри во однос на некои од прашањата што се обидуваме да ги решиме – тој заклучи.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds