Гозо- тивок остров познат по своите значајни, многу атрактивни локации

Иако островот Малта е признат како центар на истоимената република, Гозо и Комино се исто така острови кои се особено привлечни за туристите.

Во јужниот дел на Стариот континент се наоѓа островската држава Малта, а сите три острови кои се дел од неа се измиени од водите на Средоземното Море. Најголемиот остров по површина, Малта често се карактеризира како еден вид музеј под отворено небо, истакнува „Визитмалта“. Облеен во сонце во поголемиот дел од годината, островот Малта е познат по своите фасцинантни пејзажи и изобилството на историски значајни места. Заедно со изобилството на знаменитости, островот се карактеризира и со богата понуда на ноќен живот.

Еден од најубавите острови на архипелагот

Иако е релативно мирен остров, Гозо е познат и по значајните, многу атрактивни локации, иако зафаќа површина од само малку поголема од 64 квадратни километри, според „Travelandleisure“. Цитаделата во градот Викторија, односно Рабат, е една од најпознатите знаменитости на островот.Покрај историски значајните локалитети, има и неколку музеи, меѓу кои се издвојува Археолошкиот музеј. Меѓутоа, она што всушност ги тера многу туристи кои пристигнуваат на Гозо да одлучат да ја посетат Цитаделата е гледиштето. Имено, некогаш утврдениот град, кој бил изграден на врвот на еден рид во 15 век и опкружен со ѕидини, денес на посетителите им нуди фасцинантен поглед на островот и морето што го опкружува.

Во северниот дел на малтешкиот остров Гозо се наоѓаат и солените тави Гуини, кои се особено интересни за љубителите на фотографијата. Бидејќи солта била ископувана на тие места пред стотици години, таа е локација позната по своите необични дезени, поради што често се споменува како една од најдобрите локации за фотографирање. И иако често е преполна со туристи, иако е прилично пространа, плажата Рамла е дефинитивно локација која не смее да се пропушти при посета на островот Гозо. Причината поради која многумина го посетуваат е песокот со кој е покриен, бидејќи се смета за најмек на целиот остров.

Најпознатата атракција на островот Комино

Друг еден од островите на малтешкиот архипелаг е Комино, кој е дом на една од најпознатите и најпопуларните атракции во целата земја.

Тоа е надалеку познатата Сина лагуна, која често се споменува како вистински рај за љубителите на оригиналните места за фотографирање. Особено што освен нереалната сина боја на морето, го карактеризираат и пештерите и заливите кои го опкружуваат, што ја прави оваа лагуна уште поинтересна.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds