5 шпански градови што треба да ги видите

Шпанија е една од најпосетуваните земји не само во Европа туку и во целиот свет. Познат по добрата храна, музиката, пријателските луѓе, но и убавите плажи, таа е вистинска дестинација за сите љубители на убавото време.

Некој би рекол дека не знаат каде прво да одат и што да посетат, но рака на срце, има градови кои се неизбежни и се на листата „мора да се видат“, т.е. на листата на градови што мора да се видат.

Барселона

Ова е несомнено најпопуларниот град меѓу нашите луѓе и првата асоцијација што ни паѓа на ум кога ќе се спомене оваа земја на Пиринеите. Крајбрежниот град со поглед на Средоземното Море се смета за еден од најмодерните градови во Шпанија, пишува „Travel noire“.

Може да се пофали со уникатна архитектура, свежа храна и гостопримливо население. Во последните неколку години стана културен центар, но и вистинска дестинација за мажите и сите оние кои го сакаат фудбалот.

Мадрид

Главниот град на Шпанија е приказна за себе. Има модерни карактеристики, но и тој одреден историски дух, па е вистинска симбиоза. Посебен шарм му даваат палатите, пазарите, бројните музеи и ноќниот живот.

Во овој главен град можете да уживате во глетката но и да ја посетите Кралската палата каде кралот ги прима гостите. Интересно е и тоа што има два плоштади – Плаза Мајор и Пуерта дел Сол, каде што има статуа на мечка како животно заштитник на градот.

Севиља

Центарот на Андалузија е нашироко познат по фламенкото. Оние кои ја посетуваат Севиља можат да уживаат во неверојатни шоуа и брза музика, иако жителите на овој град се карактеризираат со бавно темпо на живот. Тоа е вистинското место каде што можете да ја истражите локалната култура на Шпанија.

Центарот на градот е многу прооден и богат со атракции кои не треба да се пропуштат. И не заборавајте да пробате предјадења, специјалитет на овој град.

Толедо

Античкиот град во близина на Мадрид е една од најпопуларните дестинации за еднодневни патувања од главниот град. Тоа е возбудливо место за сите љубители на историјата поради количината на историски знаменитости што ги има. Можете и самостојно, надвор од групните тури, да видите згради кои се карактеристика на градот, па дури и се вклучени во списокот на светско наследство на УНЕСКО за да не го изгубат својот изглед.

Сеговија

Ќе мора да признаете дека не очекувавте овој град да се најде на листата, бидејќи е многу помалку познат од некои од другите. Сепак, тој има и свој шарм. Интересно е што се наоѓа на листата на светско наследство на УНЕСКО од 1995 година поради средновековната архитектура.

Веројатно не сте знаеле дека замокот во близина на центарот на градот послужил како инспирација за легендарниот замок за анимираниот филм „Пепелашка“.

telegraf.rs

Следете не на Фејсбук:


This will close in 30 seconds